NAGRODZONO SOPOCKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE
W Środowiskowym Domu Samopomocy-Ośrodku Adaptacyjnym działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa”.
Organizatorzy zaprosili do udziału osoby niepełnosprawne z województwa pomorskiego. Swoje prace zaprezentowali m.in. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Łapina i Starogardu Gdańskiego oraz Środowiskowych Domów Samopomocy z Susza i Kończewic.
I nagrodę otrzymała praca ze szkła Rafała Pastwy z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Łapina. Izabela Smolana, sopocka rzeźbiarka, członek jury podkreślała oryginalną technikę wykonania – fusing czyli topione szkoło i niezwykłe możliwości jakie daje ta technika. Szopka zmienia się w zależności od koloru tła na jakim ją postawimy a nawet może stanowić świecznik kiedy ją podświetlimy np. świeczką.
Drugą nagrodę otrzymała praca Joanny Marchewki ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Susza wykonana z modeliny i muszelek, trzecią szopka wykonana ze sklejki i tektury przez Łukasza Lewkowskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starogardu Gdańskiego.
Osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie uczestniczący w spotkaniu przyznali nagrodę publiczności pracy wykonanej ze sklejki przez Grzegorza Rogalewskiego i Mariusza Płóciennika również z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Łapina. Praca zwierała także inne ciekawe materiały np. drewniane klamerki do wieszania bielizny, z których autorzy wykonali schody prowadzące do stajenki.
Muzyczny prezent przygotował Michał Pniewski uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy-Ośrodka Adaptacyjnego MOSP w Sopocie, który wystąpił z recitalem a w pracowni kulinarnej przygotowano poczęstunek.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Chcieliśmy docenić ich wysiłek i czas jaki włożyli w przygotowanie szopek – mówi Anna Jarosz, dyrektor sopockiego MOPS-u. Dla osób niepełnosprawnych sam proces tworzenia ma wartość terapeutyczną i rozwijającą, zarówno ich wyobraźnię jak i zdolności manualne.
Celem konkursu, który po raz trzeci zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy-Ośrodek Adaptacyjny MOSP w Sopocie jest propagowanie tradycji szopki polskiej oraz zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia a także wspieranie i popularyzacja twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie.