Autobus S.0.S. nadal pomaga potrzebującym. Będzie kursował do końca kwietnia
Autobus S.O.S., w którym osoby doświadczające bezdomności mogą otrzymać ciepłą zupę oraz niezbędne wsparcie będzie kursował dłużej – do końca kwietnia. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną, Miasto Sopot przedłużyło do końca roku wydawanie w weekendy ciepłych posiłków dla osób potrzebujących.
Zgodnie z planem, autobus pomocowy S.O.S miał zakończyć kursowanie z końcem marca. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, aby zapewnić podstawowe niezbędne wsparcie, funkcjonowanie autobusu SOS zostało przedłużone do końca kwietnia.
– Mobilna forma wsparcia w autobusie SOS jest ważnym uzupełnieniem różnych form pomocy jakie oferuje Miasto Sopot osobom, które znajdują się w kryzysie bezdomności – podkreśla Marlena Jasnoch – z- ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Każda osoba, która znajduje się w trudnej sytuacji może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, gdzie w zależności od indywidualnych potrzeb otrzyma niezbędne wsparcie. Jeśli ktoś zna lub widzi na ulicy osobę potrzebującą, może zgłosić taką sytuację pod całodobowy numer pomocowy MOPS Sopot – 58 551 17 10.
Autobus SOS jeździ codziennie pomiędzy Gdańskiem i Sopotem. W godz. 19.15-20.00 parkuje na ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu kościoła św. Jerzego. Następnie wyrusza do Gdańska gdzie ma kilka postojów aby tam również udzielać wsparcia. Zadanie to na zlecenie Miasta Sopotu oraz Miasta Gdańska, realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.
Osoba w kryzysie bezdomności i każda inna osoba, która znajduje się w trudnej sytuacji, może otrzymać w autobusie ciepłą zupę na wynos oraz maseczki ochronne. W razie potrzeby, pomocy udzieli także ratownik medyczny. Wszelkie niepokojące sygnały, osoby potrzebujące mogą zgłaszać obsłudze autobusu. W autobusie dostępna jest również specjalna ulotka z najważniejszymi informacjami oraz kontaktami i miejscami gdzie osoby bezdomne z terenu Sopotu mogą uzyskać wsparcie. Ulotkę rozdają także sopockie służby – Policja, Straż Miejska a także streetworkerzy.
Od kwietnia, patrolowanie miejsc publicznych rozpoczęli także streetworkerzy. Wyposażeni w środki ochrony osobistej, odwiedzają miejsca gdzie mogą przebywać osoby doświadczające bezdomności. Streetworkerzy rozmawiają z napotkanymi osobami o ich problemach i powodach, które sprawiły, że znalazły się w trudnej sytuacji. Zachęcają i mobilizują do skorzystania z pomocy długofalowej i zmiany swojej sytuacji życiowej. Streetworkerzy udzielają informacji o aktualnych, dostępnych formach wsparcia w Sopocie, rozdają maseczki ochronne a także w razie potrzeby wydają sprzęt przedmedyczny (opatrunki, maść w saszetkach, witaminy, krople do oczu itd.). Instruują także jak samodzielnie zrobić opatrunek i używać przekazane środki medyczne.
– Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji osób bezdomnych, znajdujących się w przestrzeni publicznej naszego miasta, w tym trudnym dla wszystkich czasie – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. W ścisłej współpracy z innymi służbami miejskimi stale monitorujemy sytuację osób potrzebujących, w tym również osób bezdomnych, zapewniając im niezbędne wsparcie. Miasto Sopot od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które zapewniają na zlecenie miasta nocleg oraz wyżywienie dla osób bezdomnych.
Jeśli osoba bezdomna wyrazi zgodę zostanie skierowania do odpowiedniej placówki, która zapewnia schronienie oraz wyżywienie. Osoby, które z różnych względów nie chcą skorzystać z takiej możliwości, w siedzibie Caritasu w Sopocie przy al. Niepodległości 778, mogą otrzymać ciepły posiłek, który wydawany jest codziennie, również w weekendy. Tam również mogą skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież.
fot. Fotobank.PL/UMS