Opieka wytchnieniowa oraz wsparcie specjalistów dla opiekunów dzieci i dorosłych osób niesamodzielnych
Miasto Sopot odpowiadając na potrzeby osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów stale poszerza ofertę wsparcia. Po raz kolejny osoby, które opiekują się swoim niesamodzielnym krewnym mogą skorzystać z tzw. opieki wytchnieniowej oraz specjalistycznego poradnictwa.
– Zapewnienie kompleksowego wsparcia osobie niesamodzielnej oraz jego opiekunowi, którym często jest bliski krewny, znacząco poprawia jakość życia całej rodziny i pomaga w lepszym jej funkcjonowaniu – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Dlatego w Sopocie od wielu lat rozwijamy system wsparcia, doskonalimy i rozwijamy nowe formy. Korzystamy także z dofinansowania, z różnych programów aby wzbogacić ofertę i wzmocnić osoby niesamodzielne i ich opiekunów.
Sopot po raz kolejny przystąpił do programu „Opieka Wychnieniowa”. Ze wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy Sopotu, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobami dorosłymi posiadających odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej to również czasowe zapewnienie opieki osobie z niepełnosprawnością gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe.
Usługi opieki wytchnieniowej realizowane mogą być w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością w ramach pobytu dziennego (maksymalnie 240 godzin rocznie), w ramach pobytu całodobowego w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody przez maksymalnie 14 dni w roku.
– W ramach programu „Opieka Wytchnieniowa” opiekunowie mogą również skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki – mówi Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia w opiece nad osobą niesamodzielną.
Program „Opieka Wytchnieniowa” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Społecznej MOPS Sopot, tel. 58 551-17-10 wew. 232, 236.
fot. pixabay