Wsparcie wychowanków pieczy zastępczej w ramach projektu „Pomorskie Dzieciom”
Dzieci z sopockich rodzin zastępczych oraz usamodzielniający się wychowankowie pieczy zastępczej otrzymali specjalistyczne wsparcie terapeutyczne oraz edukacyjne w ramach projektu „Pomorskie Dzieciom”. Główny cel działań podejmowanych w ramach tego projektu, to ograniczenie negatywnych skutków pandemii.
– Pandemia i związane z nią obostrzenia, m.in. nauka zdalna, izolacja czy ograniczony kontakt z rówieśnikami, odcisnął swoje piętno na kondycji psychicznej młodych ludzi. Wielu z nich borykało się ze stanami lękowymi, niepokojem a nawet depresją – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Aby pomóc im odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, skorzystaliśmy z możliwości dodatkowego wsparcia w ramach projektu „Pomorskie dzieciom”.
Dzieci przebywające w rodzinach zastępczych oraz usamodzielniający się wychowankowie pieczy zastępczej otrzymali indywidualne specjalistyczne wsparcie psychologiczne, logopedyczne oraz diagnostyczne. Różne formy terapii pomogły w poprawie funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Dodatkowo dwie rodziny zastępcze skorzystały z terapii rodzinnej.
W ramach projektu sopocki MOPS zorganizował również pomoc w formie korepetycji dla dzieci (np. kurs j. angielskiego). Młodzi ludzie mieli szansę wyrównać zaległości edukacyjne, które powstały m.in. na skutek przejścia na naukę zdalną. Dla niektórych taka forma nauki była bardzo trudna i spowodowała znaczne zaległości.
Wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą otrzymali bony edukacyjne, w ramach których mogli zrealizować m.in. kursy prawa jazdy czy zakupić laptop. To ważne i realne wsparcie w dalszej edukacji czy pracy zawodowej.
W ramach projektu „Pomorskie dzieciom” możliwy był również zakup sprzętu komputerowego dla pracowników MOPS, którzy wspierają rodziny zastępcze oraz usamodzielniających się wychowanków pieczy. To umożliwiło im stały i bezpieczny kontakt w czasie pandemii, udział w superwizji czy szkoleniach online.
W ramach projektu ”Pomorskie dzieciom” zrealizowano następujące działania:
-
- diagnoza FAS
- terapia logopedyczna
- indywidualne wsparcie psychologiczne
- organizacja pomocy w formie korepetycji
- przekazanie bonów edukacyjnych wychowankom opuszczającym pieczę zastępczą na wyposażenie w laptopa lub realizację kursów prawa jazdy,
- doposażenie pracowników organizatora pieczy zastępczej w sprzęt komputerowy
Projekt „Pomorskie Dzieciom” realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.2.2. Rozwój usług społecznych.
Okres realizacji projektu – 09.2021-30.06.2022
Wartość projektu: 176 040,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków UE: 166 260,00 zł
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 9 780,00 zł
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay