INSTYTUCJE W SŁUŻBIE DZIECKU KRZYWDZONEMU- JAK SKUTECZNIE ORGANIZOWAĆ POMOC?
W Urzędzie Miasta Sopotu odbyła się konferencja pt. „Instytucje w służbie dziecku krzywdzonemu – jak skutecznie organizować pomoc?” organizowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.
Specjaliści z różnych dziedzin, którzy zajmują się problematyką przemocy wobec dzieci, m.in. psycholog, psychotraumatolog, pedagog, pediatra, prawnik mówili m.in. o tym jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone; jak rozmawiać z dzieckiem, jak z rodzicami, jakie działania należy podjąć, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i pomóc rodzinie w rozwiązywaniu jej problemów?
Przemoc wobec dzieci, szczególnie ze strony najbliższych, tych, którzy powinni dziecko chronić, jest dla niego traumatycznym przeżyciem i może mieć destrukcyjny wpływ na całe jego życie.
Według Fundacji Dzieci Niczyje, która w roku 2012 przeprowadziła Ogólnopolską diagnozę problemu przemocy wobec dzieci, ponad jedna piąta (21%) badanych w wieku 11-17 lat, doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony znajomych dorosłych. Podobny odsetek (22 %) dzieci narażony był na przemoc psychiczną (emocjonalną) a 6 % nastolatków powyżej 12 roku życia, doświadczyło zaniedbania ze strony najbliższych.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele instytucji, które pomagają rodzinom, dzieciom i młodzieży, m.in. pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz goście specjalni z terenu Trójmiasta: m.in. przedstawiciele Zespołów Interdyscyplinarnych z Gdyni i Gdańska.