KONFERENCJA PRASOWA „SOPOT PRZYJAZNY OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”.
W Operze Leśnej w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Sopot przyjazny osobom z niepełnosprawnością”.
W konferencji udział wzięli Pani Joanna Cichocka – Gula – wiceprezydent Sopotu, Piotr Harhaj – prezes Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, Dariusz Wiliński ze Stowarzyszenia Sztuka Życia, Janusz Serkowski ze SPON-u, który zaprezentował jak działa schodołaz oraz Joanna Barbucha z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Pani Joanna Barbucha przedstawiła „SOPOCKI PROGRAM WSPARCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKRESIE REHABILITACJI SPOŁECZNEJ, który na czerwcowej sesji przyjęła Rada Miasta Sopotu. Pomysłodawcą i realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.
Czym jest program?
Do obowiązków każdego powiatu należy wspieranie osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej. Powiaty realizują różne formy pomocy w tym zakresie, wykorzystując środki finansowe przekazywane na te cele przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Od 2002 roku Miasto Sopot, jako jedyne w województwie pomorskim przeznacza własne środki finansowe na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej. Dzięki temu więcej osób niepełnosprawnych może otrzymać niezbędne wsparcie.
„SOPOCKI PROGRAM WSPARCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKRESIE REHABILITACJI SPOŁECZNEJ zakłada, jako priorytetowe w tym roku, wsparcie z zakresu likwidacji barier architektonicznych, realizowane na zasadach określonych w Projekcie „Mieszkanie bez barier na lata 2013 – 2015”. Wsparcie to stanowi ważny element poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych i stwarza warunki dla możliwie najdłuższego, samodzielnego funkcjonowania.
Głównym celem tych działań jest przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, często starszej i wyposażenie w niezbędny sprzęt, tak aby mogła w nim mieszkać jak najdłużej. Wspieranie osób niepełnosprawnych, przyczynia się do zwiększenia ich aktywności i samodzielności, stanowi pomoc dla ich rodzin i umożliwia opiekę w środowisku rodzinnym. Przyczynia się do podwyższenia jakości życia osób niepełnosprawnych.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, 11,7% mieszkańców Sopotu stanowią osoby niepełnosprawne. Miasto od wielu lat monitoruje potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie wspierania ich społecznego funkcjonowania. Infrastruktura społeczna odpowiada na potrzeby mieszkańców i jest stale rozwijana.