JAK DOBRZE MIEĆ SĄSIADA
Jak dobrze mieć sąsiada śpiewały kiedyś Alibabki, On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada, a zimą ci pomoże … o tym jak ważna jest sąsiedzka pomoc i że może uratować czyjeś życie przekonują w Sopocie organizacje i instytucje zajmujące się wsparciem seniorów.
W najbliższą środę, 6 marca w Sopocie odbędzie się spotkanie informacyjne „Poznaj swojego sąsiada, czyli zasady tworzenia komitetów sąsiedzkich”. Na spotkanie zapraszamy mieszkańców Sopotu ale przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę nas wszystkich na osoby niesamodzielne, starsze, samotne, potrzebujące wsparcia, które być może mieszkają w naszym sąsiedztwie – mówi Anna Jarosz – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Zajrzyjmy czasem do sąsiada, np. starszej pani, która mieszka sama. Być może potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu albo innego wsparcia, o które wstydzi się poprosić. Jeśli widzimy osobę potrzebującą lub zaniedbaną warto zgłosić taki sygnał do Ośrodka Pomocy Społecznej – dodaje Anna Jarosz. Pracownik socjalny odwiedzi taką osobę i będzie mógł jej zaproponować różne formy pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb.
Jedną z form wsparcia osób niesamodzielnych, wykorzystujących nowoczesne technologie jest teleopieka – system przywoławczy, który działa 24 h, 7 dni w tygodniu – mówi Marek Wojda Prezes Zarządu Fundacji Innowacji Wspierających Niezależność Życia Seniorów EQUINOXE. Oferowany przez nas system Teleopieki to innowacyjne rozwiązanie wspierające niezależność i zwiększające poczucie bezpieczeństwa osób niesamodzielnych, m.in. starszych, samotnych i niepełnosprawnych – podkreśla Marek Wojda. Tym różni się od innych systemów, że angażuje do pomocy w opiece najbliższe otoczenie osób niesamodzielnych – rodzinę, sąsiadów, znajomych oraz wolontariuszy. Uczymy te osoby, że wykazując minimalne zaangażowanie, mogą szybko i skutecznie zareagować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Tak powstają tzw. komitety sąsiedzkie, które są bardzo ważnym elementem systemu teleopieki.
Jesienią ubiegłego roku rozpoczął się w Sopocie pilotażowy projekt teleopieki. W styczniu tego roku Miasto Sopot podpisało porozumienie z Fundacją Equinoxe i przekazało środki na wyposażenie 15 mieszkańców Sopotu, niesamodzielnych i najbardziej potrzebujących wsparcia w całodobowy system przywoławczy. Urządzenia przekazane seniorom, umożliwiają im szybkie powiadomienie o zagrożeniu – upadku, nagłym pogorszeniu stanu zdrowia czy pożarze. Problem polega na tym, że osoby te są często samotne i nie mogą liczyć na szybką reakcję nikogo z najbliższego otoczenia – mówi Marek Wojda. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Sopotu: jeśli masz telefon – możesz pomóc uratować komuś życie! Razem możemy stworzyć komitet sąsiedzki, który w sytuacji awaryjnej zareaguje na wezwanie. nie musisz być dyspozycyjny, nie bierzesz na siebie odpowiedzialności. Twoja obecność w komitecie sąsiedzkim po prostu zwiększa szanse na szybką reakcję. Być może właśnie w Twoim najbliższym otoczeniu – klatce lub bloku, mieszka starsza, samotna osoba pozbawiona opieki?
Jeśli jesteś gotowy pomóc – przyjdź na bezpłatne spotkanie informacyjne do Domu Pomocy Społecznej w Sopocie (ul. Mickiewicza 49) w środę 6 marca o godz. 17.00 lub skontaktuj się z nami: e-mail: fundacja@equinoxe-polska.pl, tel: 58 341 93 33, kom: 608 389 241.