ZIMOWA POMOC OSOBOM STARSZYM, NIEPEŁNOSPRAWNYM, SAMOTNYM, BEZDOMNYM
– Jak co roku, w okresie zimowym apelujemy do mieszkańców Sopotu o szczególną wrażliwość na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Zajrzyjmy czasem do sąsiada i sprawdźmy czy nie potrzebuje naszej pomocy. Prosimy również o sygnały dotyczące przebywania osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych, np. działki, piwnice, śmietniki czy opuszczone budynki.
Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Policji lub Straży Miejskiej. Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.
W okresie zimowym, przy niskich temperaturach, w Sopocie działa Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie. Miasto Sopot zleca to zadanie i pokrywa koszty jego realizacji. Ponadto Sopot współpracuje z 6-cioma organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia dla osób bezdomnych. W siedzibie Caritasu osoby bezdomne mogą również otrzymać ciepły posiłek oraz skorzystać z łaźni a także otrzymać odzież.
Pracownicy socjalni sopockiego MOPS-u wspólnie ze służbami miejskimi (Strażą Miejską oraz Policją), systematycznie prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, proponując tym osobom różne formy wsparcia. Każda osoba bezdomna, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska lub noclegowni. W okresie nasilonych mrozów, w godzinach południowych i wieczornych a także w dni wolne, organizowane są dodatkowe patrole motywujące osoby bezdomne do opuszczenia miejsc niemieszkalnych, w których pobyt zagraża życiu i zdrowiu.
– Czasami zdarza się, że w dobrej wierze przynosimy osobie bezdomnej ciepły posiłek lub koc. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie osoby bezdomnej na mrozie może doprowadzić do tragedii – mówi Maciej Azarewicz, koordynator Sekcji ds. Osób Bezdomnych w sopockim MOPS-ie. Właściwą pomocą jest skierowanie takiej osoby do ośrodka pomocy społecznej lub np. organizacji pozarządowej, która zapewni niezbędne wsparcie, w tym miejsce w schronisku.
Wsparciem osób bezdomnych w Sopocie zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, al. Niepodległości 759a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 13.00 – 15.00, wtorek – piątek 8.00-10.00.