Sopocki komiks o przeciwdziałaniu przemocy na konferencji w Toruniu
W Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyła się konferencja zatytułowana „Komiks? Obecny!” z cyklu Licencja Na Czytanie. Pracownicy sopockiego MOPS-u zostali zaproszeni do zaprezentowania podczas tej konferencji komiksu „Krótkie historia o życiu’.
Tematem konferencji był komiks jako ważny element kultury popularnej, forma przekazu istotnych treści oraz narzędzie edukacji. Prelegenci podkreślali obecność komiksu w różnych dziedzinach, m.in. w historii, literaturze, sztuce, psychologii, socjologii, edukacji czy w zbiorach bibliotek.
Na początku konferencji przedstawiona została historia komiksu na świecie i w Polsce oraz rola i znaczenie komiksu w dzisiejszym świecie. Pokazano komiks jako alternatywne narzędzie wyrazu – możliwe do stosowania zarówno przy przekazie treści ważnych społecznie jak i podczas zajęć szkolnych. Ukazano, że komiks może być bardziej przystępną, szczególnie dla młodych odbiorców, formą przekazu historii, norm społecznych bądź odpowiednio wykorzystany wnosić wartość terapeutyczną.
Psycholodzy Działu Pracy Socjalnej sopockiego MOPS-u Katarzyna Hejko oraz Wojmir Strzałkowski zaprezentowali przykład wykorzystania komiksu do przeciwdziałania przemocy w rodzinie w oparciu o publikację sopockiego materiału „Krótkie historie o życiu”. Komiks ten został również przekazany do Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Idea stworzenia komiksu – informatora powstała podczas prac Sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji (policji, pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych).
Pomysłodawcą był członek Zespołu z ramienia sopockiej Policji, kierownik rewiru dzielnicowych Lesław Mackiewicz. Scenariusz napisały panie psycholog z Punktu Interwencji Kryzysowej sopockiego MOPS-u – Agnieszka Januszewska i Maja Woźnicka. W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe stworzyły historie, z którymi mogą identyfikować się odbiorcy na różnych poziomach – jako osoba doświadczająca przemocy, osoba stosująca przemoc czy świadek. Stąd nazwa informatora „Krótkie historie o życiu”.
W oparciu o ten komiks w sopockich szkołach podstawowych, pracownicy MOPS-u prowadzili warsztaty dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie.