ZOSTAŃ SĄSIADEM – WOLONTARIUSZEM

W Sopocie, najbardziej „starzejącym się” mieście w Polsce powstał Model Wolontariatu Sąsiedzkiego, odpowiadający na potrzeby osób starszych, opierający się na prostej idei samopomocy sąsiedzkiej. Pilotażowe wdrażanie rozpoczęło się w marcu 2017 r. na Brodwinie. Projekt ten jest kontynuowany.

Szukamy wolontariuszy – sąsiadów, którzy poświęcą odrobinę wolnego czasu na odwiedzenie  sąsiada, seniora, osoby samotnej, która np. z powodów zdrowotnych nie wychodzi z domu. Dla takiej osoby, wizyta wolontariusza, choćby raz w tygodniu znaczy bardzo wiele. Z rozmów z seniorami wiemy, że to nie choroby a właśnie samotność potrafi doskwierać najbardziej.

Co robią wolontariusze i wolontariuszki? Przede wszystkim pomagają bezinteresowną rozmową i służą „uchem”. Wspólnie spędzają czas, chodzą na spacery, gotują, uczą się od siebie nawzajem:  seniorzy – obsługi komputera, wolontariusze – szydełkowania. To tylko jeden z przykładów.

Czas zaangażowania zależy od możliwości wolontariusza i jest dobierany indywidualnie. Zazwyczaj jest to 1 godzina w tygodniu.

Przez cały czas wolontariusze i seniorzy są pod opieką zespołu, który  koordynuje sąsiedzkie działania wolontaryjne, pracownika socjalnego sopockiego MOPS-u Sopot oraz specjalisty ds. wolontariatu sąsiedzkiego.

Dlaczego nie znajdziesz na stronie ofert poszczególnych osób?
Ponieważ senior jest rekrutowany dopiero w momencie zgłoszenia się wolontariusza – w zależności od miejsca zamieszkania.

Chcesz dołączyć do wolontariuszy sąsiedzkich?

Napisz: z.ostrowska@wolontariat.sopot.pl
Zadzwoń: 58 341 83 52
Przyjdź: Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
ul. Marynarzy 4, pokój nr 3, parter
wejdź na stronę: www.wolontariat.sopot.pl po więcej informacji na temat ofert wolontariatu w Sopocie.

Informacje na temat wolontariatu uzyskasz także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie.