OD 24 LAT, W WIGILIĘ SPEŁNIAJĄ MARZENIA DZIECI I SENIORÓW

24 grudnia, jak co roku, już po raz 24 grupa kilkudziesięciu wolontariuszy wyruszy do mieszkańców Sopotu, którzy objęci są wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Przebrani w czapki Mikołaja wręczą paczki, złożą życzenia, podzielą się opłatkiem.

– Najbardziej wzruszające są spotkania ze starszymi samotnymi osobami – mówi Jakub Gorski, koordynator akcji. Dzieci czekają na prezenty a seniorzy na kogoś z kim mogą porozmawiać. To właśnie u osób starszych czasem się zasiedzimy rozmawiając przy herbacie. To dla nich bardzo ważne, że w  ten szczególny dzień ktoś ich odwiedzi.

A wszystko rozpoczęło się 24 lata temu, kiedy dwaj studenci skrzyknęli kolegów ze studiów i przygotowali pierwsze paczki dla sopockich dzieci objętych wsparciem MOPS-u. Inicjatywa ta z roku na rok coraz bardziej się rozrastała. W przygotowanie i rozwożenie paczek angażują się całe rodziny, zachęcają znajomych, zaprzyjaźnione firmy, szkoły. W akcję włączają się również harcerze i ministranci. W dzień Wigilii ok. 60 osób, całe rodziny z dziećmi wyruszają aby obdarować osoby potrzebujące prezentami i dobrym słowem. W tym roku odwiedzą około 200 rodzin, w tym 70 seniorów.

– To bardzo piękna inicjatywa, tym bardziej cenna, że jest kontynuowana od tylu lat, odbywa się w samą Wigilię i angażuje się w nią tyle osób – mówi Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Dziękujemy tym wszystkim anonimowym Mikołajom, którzy przygotowują te paczki i tym, którzy je rozwożą. Dziękujemy za to, że spełniają marzenia dzieci i seniorów, że dzielą się swoim czasem i życzliwością. Paczki przygotowywane są indywidualnie i odpowiadają na życzenia dzieci skierowane do św. Mikołaja – podkreśla Pani Marlena Jasnoch, oprócz słodyczy, znajdują się w nich różne zabawki, czasem sprzęt sportowy czy odzież.