OPIEKA DZIENNA DLA OSÓB STARSZYCH Z ZABURZENIAMI PAMIĘCI

Domowa atmosfera, profesjonalna opieka i mnóstwo zajęć, które wspierają, aktywizują i usprawniają osoby cierpiące na demencję, w tym chorobę Alzheimera, to wszystko zapewnia uczestnikom, nowy Środowiskowy Dom Samopomocy, który powstał w Sopocie.

Uczestnicy rozpoczynają dzień w od wspólnego śniadania, rozmawiają o ważnych dla nich sprawach, gimnastykują się, każdy na miarę swoich możliwości. Stałym i ważnym punktem jest trening pamięci oraz codziennych czynności, gdyż osoby z demencją zapominają jak się je wykonuje. Jest też wspólne śpiewanie i gotowanie.

– Tutaj wszystko jest takie bliskie, każdy do nas z sercem podchodzi, jak najbliższy człowiek, jak w rodzinie – mówi Pan Tadeusz, jeden z uczestników Domu.

Z zajęć jakie oferuje nowy Środowiskowy Dom Samopomocy, mogą skorzystać osoby starsze, które mają problemy z pamięcią, nie radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu i potrzebują wsparcia. Dom zapewnia całodzienną opieką od poniedziałku do piątku przez wykwalifikowany personel, który prowadzi zajęcia terapeutyczne według planu wspierająco – aktywizującego opracowanego indywidualnie dla każdego uczestnika, w tym m.in. zajęcia terapeutyczne, trening pamięci, zajęcia plastyczne, kulinarne i kulturalne. Uczestnicy zapewniony mają ciepły posiłek. Możliwy jest również dowóz osób, które mają problemy z poruszaniem się i dotarciem do Ośrodka. Koszt pobytu uzależniony jest od dochodu uczestnika i jego rodziny.

– Są jeszcze wolne miejsca, więc rodziny, które mają osoby starsze cierpiące na demencję, zachęcamy do kontaktu z sopockim MOPS-em gdzie można uzyskać szczegółowe informacje – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który sprawuje nadzór merytoryczny nad Domem. Prowadzenie placówki Miasto Sopot powierzyło Fundacji „Niesiemy Pomoc”, natomiast do Ośrodka kieruje sopocki MOPS.

Szczegółowe informacje uzyskać można w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot, ul. Kolejowa 14, pok. 0-2, tel. 58 551 17 10 w. 232.