Dofinansowanie do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych
Wniosek o przyznanie dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym można złożyć:
- w formie elektronicznej,
- lub w formie papierowej.
Aby złożyć wniosek w formie elektronicznej należy skorzystać z darmowego Systemu Obsługi Wsparcia SOW dostępnego pod adresem www.sow.pfron.org.pl/logowanie.
Do złożenia wniosku potrzebny jest: dostęp do Internetu, konto w Systemie SOW oraz podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP. Wniosek należy wypełnić w Systemie SOW. Wymagane załączniki należy zeskanować i dołączyć do wniosku w systemie SOW.
Elektroniczny System SOW dostępny jest dla każdego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Zachęcamy Państwa do składania wniosków tą drogą.
Osoby, które nie posiadają podpisu elektronicznego ani Profilu Zaufanego, mogą wypełnić wniosek w systemie SOW, a następnie go wydrukować i dostarczyć do naszego Ośrodka.
Jeśli nie mają Państwo możliwości skorzystania z systemu SOW lub chcą złożyć wniosek w formie papierowej, istnieje taka możliwość. Wniosek i załączniki należy wydrukować, wypełnić i dostarczyć do naszego Ośrodka. Druki wniosków otrzymacie Państwo również w naszym ośrodku.
Uwaga, poniższe dokumenty są przeznaczone wyłącznie do wydrukowania, wypełnienia i złożenia w formie papierowej. Dokumenty nie spełniają wymogów normy WCAG 2.0.
Wymagane druki do złożenia wniosku w wersji papierowej (do pobrania):
- Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym (PDF)
- Skierowanie lekarza na turnus rehabilitacyjny
- Informacja o wyborze turnusu rehabilitacyjnego (PDF)
- Oświadczenie opiekuna – uczestnik (PDF).
- Oświadczenie opiekuna – rodzic – opiekun prawny (PDF)
- Klauzula informacyjna (PDF)
Do wniosku należy również dołączyć:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub inne orzeczenie równoważne, a w przypadku osób do lat 16 orzeczenie o niepełnosprawności.
Kompletny wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony przez MOPS w Sopocie w terminie 30 dni od daty jego złożenia. Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie bierze się pod uwagę stopień i rodzaj niepełnosprawności Wnioskodawcy oraz wpływ niepełnosprawności na możliwość realizacji przez Wnioskodawcę kontaktów społecznych w codziennym funkcjonowaniu. Wnioskodawca zostanie powiadomiony o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 7 dni od daty jego rozpatrzenia.
Po otrzymaniu powiadomienia o dofinansowaniu, Wnioskodawca jest zobowiązany do skontaktowania się z MOPS – Rehabilitacja Społeczna w terminie 30 dni od daty otrzymania powiadomienia, lecz nie później niż 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu i przekazania informacji o terminie turnusu, organizatorze turnusu i ośrodku, w którym odbędzie się turnus.
Organizatorem turnusu może być biuro usług rehabilitacyjnych, stowarzyszenie, ośrodek rehabilitacyjny itp., jeżeli posiada aktualny wpis do rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych.
Ośrodek, w którym będzie odbywał się turnus rehabilitacyjny, musi posiadać aktualny wpis do rejestru ośrodków.
Organizator, którego wybiera Wnioskodawca, musi być uprawniony do organizowania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.
Ośrodek, w którym odbędzie się turnus, musi być uprawniony do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.
Centralny Rejestr Organizatorów turnusów rehabilitacyjnych i Centralny Rejestr Ośrodków znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-urzednikow/organizacja-tr/organizatorzy, jest również dostępny w MOPS w Sopocie.
Wysokość dofinansowania
30 % przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej:
- ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I grupą inwalidzką, całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji)
- w wieku do 16 roku życia
- w wieku od 16 do 24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności
27% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
25% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności
20 % przeciętnego wynagrodzenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
20 % przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Informacji udziela
Zespół ds. Rehabilitacji Społecznej
Dział Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Społecznej
tel. 58 555 15 76