PREZYDENT SOPOTU NAGRODZIŁ NAJLEPSZE OPIEKUNKI ŚRODOWISKOWE
Opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu. Odwiedzają ich w domach, pomagają w czynnościach gospodarczych, pielęgnacyjnych, zakupach, wychodzą na spacer, do lekarza, towarzyszą osobom samotnym i niesamodzielnym w codziennym życiu. Opiekunki środowiskowe przez swoich podopiecznych często traktowane są jak członek rodziny.
Praca, którą wykonujecie, jest niezwykle trudna i wymaga wielkiej ofiarności – podkreślała Joanna Cichocka – Gula, wiceprezydent Sopotu, która w imieniu Prezydenta Miasta wręczyła wyróżnienia i podziękowania najlepszym opiekunkom środowiskowym, które opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu w ich domach. Pragnę wyrazić swoje uznanie za Państwa pracę, zaangażowanie i troskę o drugiego człowieka, często samotnego i chorego.
Do nagrody Prezydenta nominowanych zostało 6 opiekunek, 3 spośród nich otrzymały tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku 2013”: Małgorzata Zieman z Fundacji „Niesiemy Pomoc”, Bogumiła Wróbel z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Jolanta Pohnke z Polskiego Czerwonego Krzyża.
„Opiekunka Środowiskowa Roku” to jedyne w Polsce wyróżnienie przyznawane opiekunkom środowiskowym, w dowód uznania za ich pracę na rzecz osób starszych i niesamodzielnych – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Poprzez to wyróżnienie chcemy podnieść prestiż zawodu opiekunki środowiskowej oraz zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym trudnym ale pięknym zawodzie.
Tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku” otrzymuje osoba rekomendowana przez pracowników socjalnych sopockiego MOPS-u oraz koordynatorów organizacji pozarządowych, którym samorząd na drodze konkursu grantowego zleca świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Sopotu. Z tego rodzaju usług dofinansowanych przez Miasto korzysta około 250 osób miesięcznie, świadczy je ok. 90 opiekunek zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami np. ZUS).
Opiekunka Środowiskowa to zawód wymagający pasji, siły oraz empatii a ze względu na sytuację demograficzną kraju i starzenie się społeczeństwa, to zawód, na którego zapotrzebowanie będzie w przyszłości rosło.