AktualnościSeniorzy / NiepełnosprawniWażne

Seniorze! Zostań w domu i skorzystaj z pomocy

Sytuacja pandemiczna związana z koronawirusem pogarsza się, a niedługo dojdzie do tego początek sezonu grypowego. Osoby starsze są niestety w grupie ryzyka, częściej się zakażają, ciężej przechodzą choroby. Dlatego od początku pandemii funkcjonuje w Sopocie wielowymiarowy pakiet wsparcia dla seniorów, by nie musieli przebywać w skupiskach ludzkich, by jak najrzadziej wychodzili z domów. Wspólnie chrońmy nasze zdrowie i życie!

Osoby z grupy ryzyka – starsze, niesamodzielne – nadal otoczone są szczególną troską. Tak było już od marca tego roku, tak jest nadal. Sopocki MOPS wspólnie z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu od początku pandemii zbiera wszelkie sygnały i kontaktuje ze sobą osoby potrzebujące wsparcia z tymi, które chcą pomóc.

– Musimy być solidarni w ten trudny czas, tym bardziej, że trwa on od wielu miesięcy i nie wiadomo, kiedy się zakończy. Zwróćmy uwagę szczególnie na sopocian wymagających pomocy, seniorów, osoby samotne, z niepełnosprawnościami w naszym najbliższym otoczeniu. Apeluję do mieszkańców miasta, żeby otoczyć swoich starszych, często niesamodzielnych sąsiadów sąsiedzką opieką, zaoferować pomoc, dopytać, czy czegoś nie potrzebują – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Zrobienie zakupów, wyjście z psem czy inna pomoc nie wymaga dużego wysiłku, a seniorom umożliwi bezpieczne pozostanie w domu. Minione miesiące funkcjonowania rożnych form wparcia dla najstarszych mieszkańców pokazały, że sopocianie potrafią dbać o siebie nawzajem. Wierzę, że razem zdamy ten egzamin bycia prawdziwą wspólnotą.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub znasz osobę, która potrzebuje pomocy, zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl

Sąsiad najlepszym wolontariuszem

Projekt „Pomoc sąsiedzka w Sopocie” skierowany jest przede wszystkim do osób samotnych starszych, niesamodzielnych, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, dostarczeniu leków, wyprowadzeniu psa czy wyniesieniu śmieci.

Osoby potrzebujące pomocy, a także tych, którzy chcieliby zostać sąsiedzkimi wolontariuszami, zachęcamy do kontaktu z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-16.00 oraz w piątki w godz. 9.00-15.00 pod nr tel. 729 863 777 lub mailowo: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl.

Zakupy na telefon

Sopoccy seniorzy mogą również liczyć na pomoc w zrobieniu zakupów. Sopocki MOPS przyjmuje zgłoszenia na zakupy z dowozem do domu dla osób samotnych starszych, chorych, niesamodzielnych. Wsparcie w zakupie przez telefon niezbędnych artykułów spożywczych oraz higienicznych zadeklarowała sopocka firma Delikatesy Mrozińscy. Potrzebę zakupów można zgłosić telefonicznie do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10 lub mailowo: mops@mopssopot.pl.

Ekspresowe wsparcie z sopockiego MOPS

Osoby, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na ekspresowe wsparcie z sopockiego MOPS. Dziś zgłoszenie, jutro wypłata – tak można w skrócie określić system ekspresowej pomocy działający w sopockim MOPS w związku z pandemią.

Aby otrzymać zasiłek, wystarczy zadzwonić do MOPS, pod numer tel. 58 551 17 10. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej obowiązuje kryterium dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać zasiłek z pomocy społecznej. O zasiłek celowy mogą ubiegać się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie przekraczają kryterium dochodowego wynoszącego 528 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 701 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku osób, które utraciły dochód w ostatnim czasie, nie jest on wliczany do kryterium dochodowego! Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe, mogą natomiast wnioskować o zasiłek celowy specjalny.

Profesjonalna pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby samotne starsze, niesamodzielne, a także osoby z niepełnosprawnościami, w codziennym funkcjonowaniu wspierają opiekunki środowiskowe oraz asystenci osób z niepełnosprawnościami. Osoby niesamodzielne, najbardziej potrzebujące, otrzymują ciepły posiłek do domu.

Opiekunowie, które sprawują bezpośrednią opiekę nad osobami niesamodzielnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności, mogą skorzystać  z dodatkowego wsparcia w ramach tzw. opieki wytchnieniowej. Opieka wytchnieniowa może odbywać się w domu osoby niesamodzielnej lub w placówce. W zależności od potrzeb może to być pobyt dzienny lub całodobowy.

Opiekunowie mogą również skorzystać z poradnictwa specjalistycznego: konsultacji z psychologiem, wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji czy dietetyki.

Wszystko odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, tel. 515 915 975.

Telefon Wsparcia Opiekuna

Działa także specjalny numer telefonu dla tych, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnościami, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia ze strony innych. Pod numerem tel. 58 341 83 18, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy, np. o różnych formach wsparcia oraz otrzymać pomoc psychologiczną.

 Opieka pielęgniarska

Jeżeli w domu przebywa osoba przewlekle, obłożnie chora, która wymaga długoterminowej opieki pielęgniarskiej (np. zaopatrzenia owrzodzeń, odleżyn, stomii,  wymiany cewnika, podłączenia kroplówek), można zgłosić się do  zakładu leczniczego Vita Med, który na terenie Sopotu realizuje takie świadczenia. Gmina  Miasta Sopotu od kilku lat dofinansowuje tego rodzaju usługi pielęgniarskie dla swoich mieszkańców. Warunkiem objęcia długoterminową opieką pielęgniarską jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także przeprowadzenie przez lekarza lub pielęgniarkę środowiskową skali Bartel, określającej poziom samodzielności pacjenta. Kontakt w sprawie opieki codziennie w dni powszednie, w godz. 9.00-13.00, tel. 58 555 22 14 lub 607 384 297.

Pomoc dla osób w kryzysie psychicznym

Żyjemy w szczególnym czasie, naznaczonym pandemią. Odciska ona piętno na każdym aspekcie naszego funkcjonowania – izoluje, wywołuje lęki, przynosi obawy o naszą przyszłość. Jest to czas, w  którym każdy jeszcze bardziej niż dotychczas narażony jest na problemy ze zdrowiem psychicznym. W Sopocie działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny/Doradztwo telefoniczne dla osób w kryzysie psychicznym. Potrzebujący mieszkańcy otrzymają tu bezpłatne wsparcie psychologiczne oraz informacje na temat aktualnej oferty wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

Jeśli zmagasz się z kryzysem psychicznym lub chcesz dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskich –  zadzwoń pod numer telefonu: 572 685 422.

Dyżur telefoniczny w każdy wtorek w godz. 16.30-18.30 pełni pedagog/asystent zdrowienia Natasza Ligocka-Świerk, zaś w każdy czwartek w godz. 16.30-18.30 można porozmawiać z psycholog Patrycją Szczepańską.

Możliwy jest również kontakt mailowy:  punkt@otwartebramy.org

Potrzebujesz pomocy psychologa? 

Seniorzy oraz wszystkie osoby, które w tej trudnej sytuacji potrzebują wsparcia psychologa, mogą także zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, tel. 609 680 115, w dni robocze, w godz. 8.00-20.00.

Szczepienia przeciw grypie osób dla 65+

Miasto zdecydowało także o realizacji polityki prozdrowotnej, czyli szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Program obejmuje okres 2020-2022. Programem objętych ma być docelowo w ciągu 3 lat jego obowiązywania 1700 sopockich seniorów. W tym roku założono szczepienia dla 500 osób w wieku powyżej 65. lat. Wyliczono, że koszt samego szczepienia wraz z wizytą lekarską dopuszczającą do niego, to ok. 70 zł na osobę. Realizacja programu uzależniona będzie od dostępności szczepionek na rynku.

Posiłki z dowozem z sopockich lokali

Pandemia i ostatnie decyzje rządu dotyczące obostrzeń bardzo ograniczyły możliwość działania lokalom gastronomicznym. Ale wiele z nich oferuje dowóz zamówień do klientów. Wybór takiej możliwości będzie z korzyścią dla obu stron: senior otrzyma bezpiecznie posiłek do domu, a przy okazji wesprze sopockich restauratorów potrzebujących w tej trudnej sytuacji pomocy. Miasto oraz Sopocka Organizacja Turystyczna po raz drugi uruchomiły na sopot.pl specjalną zakładkę, na której znajduje się lista lokali biorących udział w akcji zamawiania jedzenia na wynos lub z dowozem.

Wirtu@lny SUTW zaprasza na zajęcia

Stacjonarne zajęcia na Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku nie są możliwe, jednak seniorzy nie muszą rezygnować z aktywności. Na stronie internetowej SUTW pojawiła się nowa zakładka – Wirtu@lny SUTW. Codziennie są na niej umieszczane nowe filmy, wykłady, zajęcia online przygotowywane przez wykładowców dla studentów sopockiego UTW.

Tematyka dostępnych materiałów bardzo szeroka. Można tu już znaleźć wykład z antropologii kulturowej, film z ćwiczeniami jogi czy trening pamięci. Oferta skierowana jest także do tych, którzy dotychczas nie korzystali z zajęć na uniwersytecie.

Ze wszystkich materiałów można korzystać bezpłatnie, bez żadnych ograniczeń, o każdej porze, wiele razy. Wystarczy kliknąć na link: Wirtu@lny SUTW

Polecamy także zamieszczane na kanale YouTube treningi pamięci dla seniorów, które przygotowuje dr Edyta Bonk, psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz wielu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Szybki miejski system powiadamiania

W Sopocie mamy BlueAlert – szybki miejski system powiadamiania. Zarejestrowani użytkownicy szybko i bezpośrednio na swój telefon i e-mail otrzymują najważniejsze informacje. W tak trudnym momencie rzetelne i pewne informacje są niezwykle ważne. Komunikacja w systemie odbywać się może za pomocą sms, e-mail, poprzez połączenie głosowe oraz stronę internetową.

Zrejestrować się można na stronie: BlueAlert Sopot.

Dbajmy o zdrowie swoje i innych. Wspierajmy się!

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i dużym ryzykiem zachorowania, prosimy osoby starsze, schorowane, by unikały dużych skupisk ludzkich, transportu publicznego i wszelkich wydarzeń gromadzących większą liczbę osób, np. w kościołach, a najlepiej bardzo mocno ograniczyli opuszczanie domu. Układ odpornościowy osoby starszej może nie poradzić sobie z infekcją, zwłaszcza jeśli organizm jest obciążony dodatkowo chorobami przewlekłymi.

Zachęcamy też do wzajemnej pomocy sąsiedzkiej. Może na Twoim osiedlu, w sąsiednim bloku mieszka senior, który potrzebuje Twojej pomocy? Zwróćmy szczególną uwagę na samotnych starszych mieszkańców w naszym najbliższym otoczeniu.

Źródło: UM Sopot

Panel dostępności WCAG 2.1

Serwis korzysta z plików cookies w zakresie opisanym w Polityce cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Przeczytaj więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close