SOPOT PRZYGOTOWUJE SIĘ DO OGÓLNOPOLSKIEGO BADANIA LICZBY OSÓB BEZDOMNYCH
W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. W ramach tej akcji, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie podczas wspólnych patroli z Policją oraz Strażą Miejską odwiedzą miejsca niemieszkalne, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
– Jeśli ktoś z mieszkańców Sopotu posiada informacje o miejscu, w którym przebywają, bądź okresowo gromadzą się osoby bezdomne, prosimy o informację telefoniczną po numerem tel. 58 551 40 54 (w. 338) – mówi Leszek Grądzki, kierownik Działu Pracy Socjalnej sopockiego MOPS-u. Taka wiedza ułatwi nam dotarcie do tych osób w celu przeprowadzenia wywiadu ankietowego a przede wszystkim z ofertą wsparcia.
Służby uczestniczące w ogólnopolskim badaniu liczby osób bezdomnych, które odbywa się co 2 lata, wypełniają specjalny „Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej”, w którym pytają m.in. o to jak długo dana osoba jest bezdomna, o przyczynę bezdomności, z jakich form wsparcia korzysta oraz jakiej pomocy oczekuje.
Pozyskane podczas badania informacje pozwalają poznać skalę bezdomności na terenie danej gminy oraz w całej Polsce, a także zaplanować działania, które pomogą zapobiegać bezdomności oraz wpierać osoby bezdomne.
Miasto Sopot oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia. Każda osoba bezdomna, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska, noclegowni lub ogrzewalni.
Pracownicy socjalni sopockiego MOPS-u wspólnie ze służbami miejskimi (Strażą Miejską, Policją) systematycznie prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, np. altanki, pustostany, piwnice. Proponują tym osobom różne formy wsparcia, motywują do zmiany swojej sytuacji życiowej. W okresie zimowym służby intensyfikują swoje działania, patrole odbywają się również w godzinach wieczornych i nocnych.
– Takie wieczorne i nocne patrole szczególnie ważne są w okresie zimowym – podkreśla Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie Osoby bezdomne, które przebywają w miejscach niemieszkalnych, często w ciągu dnia je opuszczają i kontakt z nimi jest utrudniony. Podczas nocnego patrolu pracownicy socjalni zachęcają do skorzystania z pomocy, np. schronienia w placówce, sprawdzają jak czuje się osoba bezdomna, czy w trudnych warunkach pogodowych nie ma dla niej zagrożenia życia lub zdrowia.
– Pracownicy socjalni nie mogą jednak nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, bez jej zgody. Mobilizują, motywują, zachęcają. Niestety czasem, z różnych powodów, np. choroby alkoholowej lub zaburzeń psychicznych, osoby bezdomne przebywające w miejscach niemieszkalnych nie chcą z niej skorzystać – dodaje Marlena Jasnoch.
Jeśli zauważymy osobę bezdomną, potrzebującą nie przechodźmy obojętnie! Reagujmy! Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie.
– Najlepszą formą pomocy osobie bezdomnej jest poinformowanie o jej sytuacji odpowiednich służb lub skierowanie do ośrodka pomocy społecznej czy organizacji pozarządowej, która pomaga osobom potrzebującym. Tam mogą otrzymać profesjonalną i długofalową pomoc, która dam im szansę na wyjście z bezdomności – mówi Marlena Jasnoch. Pamiętajmy, że gorąca herbata czy zupa, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii.
– W grudniu 2018 r. Sopot dołączył do akcji mobilnej „Autobus SOS”. Specjalny autobus, w którym można otrzymać gorącą zupę, czystą, ciepłą odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, zatrzymuje się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino codzienne w godz. 19.15-19.45. Następnie autobus wyrusza do Gdańska gdzie ma kilka postojów by zakończyć swoją trasę przy noclegowni w Gdańsku na ul. Mostowej – dodaje Leszek Grądzki.
Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej – 5 C, Miasto Sopot we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny o standardzie ogrzewalni, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych
i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie.
W sopockim Caritasie osoby bezdomne mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek, czystą odzież, jak również skorzystać z usług fryzjera. W ciągu całego roku, z ciepłego posiłku w Jadłodajni Caritasu w Sopocie, można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 12.30-14.00.
W okresie zimowym, dodatkowo na zlecenie Miasta Sopotu, ciepły posiłek wydawany jest również w soboty i niedziele w godz. 15.00 -16.00.
Wszelkie niepokojące sygnały dotyczące osób bezdomnych oraz innych osób potrzebujących wsparcia można kierować do służb miejskich: Policji (tel. 112), Straży Miejskiej (tel. 986) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.
Wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, al. Niepodległości 759 a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 13.00 – 15.00, wtorek – piątek 8.00-10.00.