W SOPOCIE ROZMAWIANO O INTEGRACJI MIGRANTÓW ZE SPOŁECZNOŚCIĄ LOKALNĄ
Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbyła się konferencja „Inny kraj! Nowe życie. Problemy pracy socjalnej wrażliwej kulturowo w kontekście migracji”. Głównym tematem konferencji były wyzwania związane z integracją migrantów ze społecznością lokalną.
Eksperci z różnych dziedzin, m.in. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców czy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, podejmowali tematy związane z problemem adaptacji kulturowej, zagadnienia ekonomiczne jak również trudne kwestie takie jak przemoc seksualna czy handel ludźmi.
Swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele miast partnerskich Sopotu – niemieckiego Frankenthalu i duńskiego Naestved, którzy pracują z imigrantami i uchodźcami. W obu tych miastach znajdują się ośrodki dla uchodźców. Jak podkreślali, niezwykle istotną kwestią w procesie integracji jest szybkie podjęcie pracy przez imigrantów oraz opieka wolontariusza. Dzięki temu uczą się języka i funkcjonowania w nowym społeczeństwie, często odmiennym kulturowo.
Choć Polska nie jest kierunkiem migracyjnym a raczej krajem tranzytowym, to jednak na przestrzeni lat przybyło do nas sporo cudzoziemców. W latach 1992-2016 status uchodźcy otrzymało 4875 osób a z jakiejkolwiek formy ochrony międzynarodowej w Polsce skorzystało 23 tys. imigrantów. Migranci przymusowi, czyli uchodźcy w naszym kraju to jedynie 2 proc. cudzoziemców.
– Ważne jest abyśmy byli otwarci na przyjęcie obcokrajowców i poznawali specyfikę pracy z migrantami. To nowe wyzwanie również dla służb społecznych – podkreśla Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Największą grupę, zarówno w Polsce, jak i na Pomorzu stanowią imigranci ekonomiczni, przede wszystkim z Ukrainy. Tylko na Pomorzu w tym roku pojawiło się 9217 Ukraińców, większość z nich pracuje w usługach.
Podczas konferencji swoją działalność zaprezentowało również Sopockie Centrum Integracji i Wspierania Cudzoziemców, które działa od maja tego roku. Centrum finansowane jest ze środków Gminy Miasta Sopotu a jego organizatorem jest Fundacja Społecznie Bezpieczni. Centrum bezpłatnie oferuje: kurs języka polskiego, doradztwo prawne i pobytowe, konsultacje psychologiczne, doradztwo zawodowe, wsparcie w rozwiązywaniu codziennych trudności. W każdy czwartek o godz. 17.00 w Sopotece działa Kawiarenka językowa – spotkania, podczas których cudzoziemcy w nieformalnej atmosferze rozmawiają po polsku. Uczą się języka i nawiązują nowe znajomości.
Organizatorami konferencji „Inny kraj! Nowe życie. Problemy pracy socjalnej wrażliwej kulturowo w kontekście migracji” byli: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie i dr hab. Monika Bąk, prof. UG, dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Patronem honorowym konferencji był Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce Anna-Carin Öst.