Studenckie praktyki w sopockim MOPS-ie
Studenci kierunku praca socjalna z Uniwersytetu Gdańskiego zakończyli miesięczne praktyki w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie. Każdy ze studentów, który zgłosił się z wnioskiem o organizację praktyk, otrzymał możliwość udziału w zajęciach praktycznych w sopockim MOPS. Ostatecznie grupa praktykantów liczyła 7 osób, w tym trzech mężczyzn. Obecność mężczyzn bardzo cieszy w nadal sfeminizowanym zawodzie.
– Od wielu lat współpracujemy z trójmiejskimi uczelniami. Edukujemy, wspieramy młodych ludzi w zdobyciu niezbędnej wiedzy i praktyki, którą będą wykorzystywali w pracy zawodowej – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Cieszy nas fakt, że młodzież chce się kształcić w zawodzie pracownika socjalnego.
Tegoroczne praktyki odbywały się w szczególnym czasie – podczas pandemii i w czasie wojny w Ukrainie. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia, część zajęć odbywała się online. Każda z osób miała swojego opiekuna – doświadczonego pracownika socjalnego, który wprowadzał praktykantów w trudne arkana zawodu.
Studenci zapoznali się z działalnością sopockiego MOPS-u. Poznali specyfikę pracy z różnymi osobami, m.in. rodzinami z dziećmi, rodzinami zastępczymi, osobami doświadczającymi bezdomności, z niepełnosprawnością, starszymi oraz innym osobom, które przeżywają różne sytuacje kryzysowe.
Podczas praktyk, studenci mieli także możliwość zapoznania się z działaniami organizacji samorządowych i pozarządowych, z którymi MOPS w Sopocie współpracuje. Odwiedzili m.in. stołówkę Caritas w Sopocie, ognisko wychowawcze prowadzone przez Stowarzyszenie „Sopocki Dom” oraz placówki dla osób w kryzysie bezdomności. Praktykanci zapoznali się także z pracą Urzędu Miasta Sopotu, historią i działaniami samorządu a także działalnością Straży Miejskiej.
W Centrum Wsparcia Ukrainy poznali historie obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i znaleźli u nas bezpieczne schronienie. Spotkanie z dziećmi zainspirowało studentów do przygotowania dla nich zajęć. Wspólnie z pracownikami socjalnymi zorganizowali zabawy animacyjne dla dzieci, które przebywają wraz z mamami w jednym z sopockich hoteli.
Tradycją jest, że studenci podczas praktyk przygotowują w ramach konkursu logo grupy. Tło logotypu, które w tym roku zwyciężyło składa się z dwóch kolorów – niebieskiego i żółtego.
– Jest to nawiązanie do kolorów loga MOPS-u w Sopocie oraz do wojny w Ukrainie, która wybuchła w trakcie realizowania przez nas praktyk – mówi Florentyna, autorka nagrodzonego logotypu. Podczas spotkań często rozmawialiśmy o podejmowanych przez MOPS działaniach na rzecz wsparcia uchodźców. Zaprojektowane przeze mnie logo przedstawia wędkę, o której w trakcie praktyk mogliśmy usłyszeć. Mianowicie w zawodzie pracownika socjalnego, ważne jest aby osobom w trudnej sytuacji życiowej oferować wędkę, a nie rybę. Takie działanie na celu ma motywowanie osób do bycia samodzielnym i korzystania z własnych zasobów – dodaje autorka logotypu.
– Jestem dumny z tego, że młodzi ludzie, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pracą socjalną i kształcą się w tym ciekawym ale trudnym zawodzie, mają tak wielkie serca i otwartość na drugiego człowieka. Mam nadzieję, że wrócą do nas w przyszłości – podkreśla Leszek Grądzki, kierownik Działu Pracy Socjalnej MOPS Sopot.
Logo praktyk w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie zaprojektowane przez studentkę pracy socjalnej