OPIEKUNKA ŚRODOWISKOWA ROKU 2010
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie wyróżnił najlepsze opiekunki środowiskowe, które opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu w ich domach. Osoby te zostały nominowane w plebiscycie „Opiekunka Środowiskowa Roku” przez pracowników socjalnych sopockiego MOPS-u oraz koordynatorów organizacji pozarządowych, którym samorząd zleca świadczenie usług opiekuńczych.
Poprzez organizowanie plebiscytu „Opiekunka Środowiskowa Roku” chcemy promować ten ważny ale niedoceniany zawód – mówiła podczas spotkania z wyróżnionymi opiekunkami Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. To trudny zawód, a nawet bardziej powołanie, ponieważ wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia ale również pewnych cech osobowości. Trzeba umieć nawiązać kontakt z osobą starszą czy niepełnosprawną, życzliwie i z wyrozumiałością podchodzić do jej problemów”.
Zawód opiekunki środowiskowej zajmuje ważne miejsce w systemie pomocy społecznej. Opiekunka ściśle współpracuje z pracownikiem socjalnym, czasem również z psychologiem czy pielęgniarką. Dzięki współpracy takiego zespołu można zapewnić właściwą opiekę, która umożliwi osobie niesamodzielnej pozostanie we własnym środowisku rodzinnym. Dobra usługa opiekuńcza to opieka adekwatna do sytuacji potrzebującego i dostosowywana indywidualnie do jego potrzeb, zapewniana przez rodzinę bądź profesjonalnie przygotowane służby społeczne.
Usługi opiekuńcze obejmują m.in. pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami np. ZUS).
W Sopocie przybywa osób w wieku emerytalnym, które stanowią obecnie ponad 24 % mieszkańców, a co za tym idzie obserwujemy systematyczny wzrost zapotrzebowania na opiekę sprawowaną w środowisku. Obecnie z takiej formy wsparcia za pośrednictwem MOPS-u korzysta ok. 250 osób. Usługi te świadczy ok. 90 osób zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.