Specjalny zasiłek opiekuńczy
Przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują lub nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Świadczenie przysługuje w wysokości 620 zł miesięcznie.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764 zł.
Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się na okres zasiłkowy, od 1 listopada danego roku do 31 października roku następnego. Przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego uwzględnia się dochody osiągnięte w roku poprzedzającym rozpoczęcie się okresu zasiłkowego.
Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Warunkiem przyznania zasiłku dla bezrobotnych jest m.in. pobieranie powyższego świadczenia przez okres co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy.
Forma załatwienia
Decyzja administracyjna o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia
Informacji udziela
Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego
Sopot, ul. Kolejowa 14
godziny przyjęć interesantów:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00
tel. 58 551 61 63.
Druki do pobrania
- Wzór wniosku – przekierowanie na stronę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych (PDF)