HANDEL LUDŹMI – SZKOLENIE DLA PRACOWNIKÓW SOPOCKIEGO MOPS-U
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie odbyło się szkolenie skierowane do pracowników MOPS-u na temat handlu ludźmi. Szkolenie prowadził kapitan Robert Mroczek, koordynator Morskiego Oddziału Straży Granicznej ds. zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi. Kapitan Mroczek pełni również funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, który został powołany przez Wojewodę Pomorskiego w sierpniu 2015 r. Jednym z członków tego Zespołu jest pracownik socjalny sopockiego MOPS-u.
Czym jest handel ludźmi, jak go rozpoznać, jak reagować – te tematy były poruszane podczas szkolenia. Jest to zjawisko społeczne postrzegane w Polsce stereotypowo, przede wszystkim jako „sprzedaż” kobiet do świadczenia usług seksualnych.
Handel ludźmi jest zbrodnią polegającą na wykorzystaniu drugiego człowieka, np. do pracy przymusowej, w żebractwie, w prostytucji, do popełniania przestępstw (np. kradzieży kieszonkowych lub w sklepach), godzącą w godność i wolność człowieka, popełnianą często z użyciem przemocy fizycznej i psychicznej, nawet w sytuacji gdy została popełniona za zgodą ofiary. Każdy z nas może stać się ofiarą handlu ludźmi. Dlatego należy unikać ryzykownych kontaktów, w przypadku wyjazdów do pracy zagranicę warto korzystać ze sprawdzonych ofert pracy od profesjonalnych pośredników, których istnienie można zweryfikować, dokładnie czytać umowy, które się podpisuje.
Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się form eksploatacji w ramach handlu ludźmi jest wykorzystanie do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiarami najczęściej padają osoby bezrobotne znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Sprawcy wykorzystują trudne położenie ofiar, wprowadzając je w błąd i pod pozorem oferowania pracy za granicą organizują wyjazd. Na miejscu zabierają dokumenty i na ich podstawie zaciągają kredyty oraz wyłudzają zasiłki w ramach pomocy społecznej.
Pamiętaj! Zostaw adres pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.