NIEWOLNICY SIŁY CZYLI JAK SKUTECZNIE PRACOWAĆ ZE SPRAWCAMI PRZEMOCY W RODZINIE
W Sopocie odbyła się konferencja szkoleniowa NIEWOLNICY SIŁY dotycząca pracy z osobami stosującymi przemoc wobec bliskich. Podczas konferencji omawiane były dobre, sprawdzone praktyki dotyczące pomocy sprawcom przemocy, a także kierunki rozwoju w tej dziedzinie na przyszłość. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez specjalistów pracujących ze sprawcami przemocy.
– To temat bardzo trudny ale niezwykle ważny, podkreśliła podczas powitania uczestników konferencji Joanna Cichocka – Gula, Wiceprezydent Miasta Sopotu. Mam nadzieję, że konferencja pomoże Państwu dojść do takich rozwiązań i narzędzi, które umożliwią Państwu skuteczną pracę ze sprawcami przemocy i zmianę ich zachowania.
Jak podkreślają specjaliści, aby wspierać osobę stosującą przemoc wobec bliskich i zatrzymać tkwiącego wewnątrz „sprawcę” nie wystarczy znajomość procedur. Ważna jest również osobista postawa wobec tych osób i samego zjawiska, świadomość własnych reakcji i doświadczeń z przeszłości, które silnie mogą zmienić perspektywę, sposób pracy i nawiązywania kontaktu ze sprawcami. Motywowanie do podjęcia leczenia i zmiany zachowania wymaga od prowadzącego pracę ze sprawcami, szczególnych umiejętności.
– Przemocy nie da się zatrzymać, jeśli nie pomożemy w zmianie osobom, które się jej dopuszczają. Jest to praca trudna i wymaga odpowiedniego doświadczenia, poszerzania wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji – mówi pani Alina Cysewska – z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie i jednocześnie przewodnicząca Zespół Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie – przedstawiciel organizatorów. Praca z osobami stosującymi przemoc jest ważna, ponieważ zmiana w ich postawach i zachowaniach pozwala im budować zdrowe i bezpieczne więzi, a przede wszystkim zapobiega krzywdzeniu najbliższych – tych obecnych oraz przyszłe rodziny, które mogą zakładać – dodaje Alina Cysewska.
W konferencji uczestniczyło prawie 200 osób z Trójmiasta i okolic, jak również z innych rejonów Polski, profesjonalistów pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. członkowie zespołów interdyscyplinarnych, grup roboczych, pracownicy socjalni, pracownicy oświaty i ochrony zdrowia, członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, policjanci, terapeuci uzależnień, psychoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy, trenerzy.
Organizatorzy konferencji:
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie
Urząd Miasta Sopotu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
Partnerzy:
Uniwersytet SWPS Sopot
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy