NOWE JEDNORAZOWE ŚWIADCZENIE W WYSOKOŚCI 4 TYS. ZŁ Z PROGRAMU „ZA ŻYCIEM”
Od 1 stycznia 2017 r., z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługuje prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, przyznawanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016, poz. 1860).
Jednorazowe świadczenie przysługuje bez względu na osiągane dochody, matce lub ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka. Aby uzyskać jednorazowe świadczenie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Wniosek należy złożyć do 12 miesięcy od dnia narodzin żywego dziecka.
Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce jednorazowa zapomoga „Za życiem” http://mopssopot.pl/swiadczenia-rodzinne/jednorazowa-zapomoga-za-zyciem/
Mieszkańcy Sopotu mogą składać wniosek o przyznanie świadczenia z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego przy al. Niepodległości 876, w poniedziałki w godz. 12.00-17.00, wtorek – piątek w godz. 10.00-14.00, tel. 58 551 61 63.
Rodzinie, w której urodzi się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługuje również wsparcie asystenta rodziny oraz innych specjalistów. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, w Dziale Pracy Socjalnej (al. Niepodległości 759a, tel. 550 31 89, 55 04, 23), rodziny mogą otrzymać wsparcie od specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzinami: pracownika socjalnego, asystenta rodziny a także psychologa i prawnika.
Jeżeli rodzina znajduje się w trudnej sytuacji oraz spełnia kryteria dochodowe może również otrzymać świadczenia rodzinne, zasiłki z pomocy społecznej a także pomoc w zakresie dożywiania i zapewnienia posiłków. Miasto Sopot dodatkowo (oprócz środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) przeznacza własne środki finansowe na wsparcie osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej. Pomoc dzieciom niepełnosprawnym traktowana jest priorytetowo i każde dziecko może liczyć na dofinansowanie do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, likwidacji barier funkcjonalnych czy zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Sytuacja każdej rodziny rozpatrywana jest indywidualnie. Jeśli rodzina znajduje się w trudnej sytuacji życiowej a przekracza kryteria dochodowe, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, może otrzymać specjalny zasiłek celowy na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych.