Pracownicy socjalni prowadzą w szkołach „lekcje wrażliwości i pomagania”

Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie od 6 lat prowadzą w sopockich szkołach zajęcia edukacyjne mające na celu uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na potrzeby osób bezdomnych, chorych, starych, samotnych, z niepełnosprawnościami, znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

W II LO w Sopocie odbywają się obecnie warsztaty zatytułowane „Bliżej starości”. Pracownicy socjalni rozmawiają z młodzieżą o tym kiedy zaczyna się starość, o stereotypach dotyczących osób starszych. Podczas praktycznych ćwiczeń wykorzystywany jest tzw. symulator starości-specjalny kombinezon, który pokazuje ograniczenia z jakimi mierzą się osoby w podeszłym wieku.

Film z takich zajęć można obejrzeć na stronie Radia Gdańsk, które towarzyszyło sopockim licealistom.

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/102812-co-czuja-licealistki-w-symulatorze-starosci-niecodzienne-warsztaty-w-sopocie-film

Zajęcia z młodzieżą są elementem kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi na osoby starsze samotne szczególnie w okresie zimowym. Zachęcamy mieszkańców aby zajrzeli czasem do sąsiada i sprawdzili czy nie potrzebuje pomocy. Czy np. osoba starsza, która mieszka samotnie ma zapewnione odpowiednie warunki, czy ma ciepło w mieszkaniu, zapewniony posiłek czy nie potrzebuje dodatkowej pomocy. Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Policji lub Straży Miejskiej. Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Pracownicy socjalni prowadzą również w szkołach zajęcia dotyczące przełamywania stereotypów na temat bezdomności oraz osób żebrzących.