Szkolenie sopockich rodzin zastępczych
Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie zorganizował szkolenie dla rodzin zastępczych, które sprawują opiekę nad powierzonymi przez sopocki MOPS dziećmi. W szkoleniu uczestniczyły rodziny zawodowe, niezawodowe oraz spokrewnione. Tematem szkolenia były „Wybrane techniki behawioralne w pracy z dzieckiem”. Szkolenie prowadziła Marta Jerzak – psycholog, psychoterapeuta, która pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym. Uczestników szkolenia przywitał Andrzej Czekaj – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Urszula Szymańska – kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS Sopot.
Podczas szkolenia, rodziny zastępcze uczyły się m.in. jak sobie radzić z trudnym zachowaniem dziecka. W czasie ćwiczeń przygotowywały scenariusz trudnego zachowania i propozycję działań, które mogą zakończyć taką trudną sytuację. Uczyły się strategii wygaszania trudnego zachowania i wzmacniania zachowania pozytywnego. Ważnym tematem poruszanym podczas szkolenia było motywowanie dziecka do wykonywania obowiązków, których nie lubi i unika oraz wzmacnianie pozytywnego zachowania w formie pochwał terapeutycznych.
Szkolenie było także okazją do osobistego spotkania rodzin zastępczych po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Był czas na rozmowy, wymianę spostrzeżeń i doświadczeń. Szkolenie, oprócz konkretnej wiedzy na temat pracy z dzieckiem, jest uzupełnieniem prowadzonych przez sopocki MOPS superwizji.
Osoba prowadząca szkolenie:
Marta Jerzak psycholog, psychoterapeuta, która pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest również trenerem programu przeciwdziałania agresji. Współpracuje z Ośrodkiem Poza Schematami, w którym prowadzi szkolenia i warsztaty, a także diagnozę i terapię zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży. Jest autorką i współautorką wielu publikacji z zakresu psychologii dzieci i młodzieży.
fot. MOPS Sopot