Asystent rodziny
Asystent rodziny przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.
W czasie wspólnych działań z członkami rodziny:
- pomaga odnaleźć to, co w nich dobre, odkryć umiejętności i zasoby
- doradza gdzie możne uzyskać pomoc
- doradza jak pielęgnować niemowlę, opiekować się i wychowywać dzieci, żeby były szczęśliwe i słuchały poleceń rodziców,
- pomaga w codziennej organizacji dnia rodziny, znajdowania sposobów spędzania wspólnego czasu rodziny,
- uczy jak sprawnie wykonywać obowiązki domowe,
- doradza jak zarządzać domowym budżetem,
- informuje jak działają urzędy, placówki wsparcia rodziny i dziecka,
- wyjaśnia jak wypełniać dokumentację oraz realizować sprawy urzędowe,
- wspiera w kontaktach z pracownikami szkoły, przedszkola, sądu, poradni, przychodni, policji, urzędów i innych instytucji,
- pomaga podnieść kwalifikacje zawodowe i znaleźć pracę,
- doradza jak chronić dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami dorosłych.
Asystent rodziny spotyka się z rodziną w domu oraz w uzasadnionych sytuacjach towarzyszy członkom rodziny przy załatwianiu spraw urzędowych. Początkowo spotyka się z rodziną często, potem coraz rzadziej. Jedna wizyta może trwać nawet 2 godziny. Asystent rodziny prowadzi dokumentację, planuje z rodziną, co i jak zrobić oraz sporządza sprawozdania z wykonanych działań. Współpracuje z pracownikami różnych instytucji pracującymi z rodziną i dla jej dobra. Wspiera rodzinę w dążeniach aby dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie w swoim środowisku rodzinnym.
Asystent rodziny pomaga zrealizować rodzinie, to co jest dla niej korzystne i niezbędne z punktu widzenia służb społecznych. Pomaga tylko w tym, co możliwe jest do osiągnięcia.