30 LAT ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY – OŚRODKA ADAPTACYJNEGO W SOPOCIE
O tym co w życiu ważne, o swoich przeżyciach, uczuciach i myślach w spektaklu „Karol, jeden z nas” opowiadali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie, podczas jubileuszowego spotkania z okazji 30 lecia działalności Ośrodka.
– Dziękuję Państwu, za to że jesteście z nami dzisiaj w tym wyjątkowym dniu – powitał gości Jerzy Wcisłowski – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy-Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie i za to, że od wielu lat współpracujecie z naszym Ośrodkiem. Razem podejmujemy inicjatywy, które są istotnym elementem integracji różnych grup społecznych i środowiska lokalnego. W Sopocie jest dobry klimat nie tylko dla turystów i wczasowiczów ale również dla osób niepełnosprawnych intelektualnie czego dowodem jest Ośrodek, który istnieje w tym mieście już 30 lat. Dzisiejsze spotkanie jest ważnym wydarzeniem dla uczestników naszego Ośrodka. To również ich święto, ich dzień w którym mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami.
Jeden z pierwszych w Polsce
Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, to pierwszy w Trójmieście i jeden z pierwszych w Polsce ośrodek oferujący wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tu uczą się życia na miarę własnych możliwości, przechodzą swoisty trening samodzielności a swoje emocje, myśli i uczucia wyrażają m.in. poprzez sztukę – teatr, muzykę, malarstwo czy fotografię.
– Naszą ideą, od lat pielęgnowaną i realizowaną jest dać naszym uczestnikom szansę i możliwość wypowiedzi – mówił Jacek Spica, instruktor terapii zajęciowej, który prowadzi m.in. zajęcia teatralne oraz pracownię rękodzieła. Żeby z naszą pomocą mogli pokazać swój świat i aby znaleźli swoje miejsce w naszym świecie. Osoby niepełnosprawne intelektualnie chcą i potrafią dać dużo dobrego, trzeba im tylko stworzyć ku temu odpowiednie warunki i przestrzeń a to jest nasza rola.
Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny w Sopocie zapewnia osobom niepełnosprawnym intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi możliwość rozwoju poprzez realizację programu zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych z zakresu: uspołecznienia, usamodzielnienia, samoorganizacji czasu wolnego, rozwijania ekspresji artystycznej, doskonalenia sprawności intelektualnej, usprawnienia fizycznego, rehabilitacji i sportu, przystosowania do pracy oraz integracji ze społecznością lokalną. Ośrodek to nie tylko miejsce dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, tu znalazły swoje miejsce również osoby z zaburzeniami psychicznymi. Tu odbywają się spotkania integracyjnej grupy szachowej, klubu filmowego oraz działa kawiarenka internetowa.
Jesteśmy chętni żeby pomagać bliźnim
– Jako Sopocianin jestem dzisiaj podwójnie dumny – podkreślał podczas uroczystości Bartosz Piotrusiewicz – Wiceprezydent Sopotu. Dumny dlatego, że my w Sopocie jesteśmy solidarni, nie odwracamy się od trudnych spraw, jesteśmy zawsze chętni, żeby pomagać bliźnim. A będąc solidarnymi czynimy dobro. Państwo czynicie wspaniałe dobro dla siebie, dla swoich bliźnich i to czyni z Sopotu miasto wyjątkowe.
Uroczystość 30 lecia Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie odbyła się w pięknej scenerii Teatru Na Plaży. Były kwiaty, podziękowania, tort i chóralnie odśpiewane 100 lat. I to co najważniejsze – spotkanie z drugim człowiekiem, z twórczością osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy swoje emocje wyrażają m.in. poprzez sztukę. Były prezentacje indywidualne: recital oraz taniec a także gościnny występ zespołu „Blues & Bossa”. Uczestnicy Ośrodka zaprezentowali dwa spektakle „Karol, jeden z nas” oraz „Coś jest czegoś nie ma” zrealizowany według pomysłu jednego z uczestników – Michała Pniewskiego. Teatr Ubogi Relacji, który tworzą uczestnicy Ośrodka, to ważna forma terapii, to efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co jest w życiu ważne, prezentowania swoich przekonań nie znajdujących innego wyrazu, to świat widziany z innej niż nasza perspektywy. Goście uroczystości mogli również obejrzeć prace wykonane przez uczestników Ośrodka – fotografie, obrazy oraz świece z wosku pszczelego.
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, rodzice uczestników Ośrodka a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji współpracujących ze Środowiskowym Domem Samopomocy-Ośrodkiem Adaptacyjnym w Sopocie.