Apel w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem (aktualizacja)
W związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą zakażeń koronawirusem Sopot znajduje się w tzw. czerwonej strefie. Od soboty 17 października całe Trójmiasto i większość Pomorza znajdzie się w czerwonej strefie. Od 17. 10 będą też obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia (piszemy o nich poniżej). W całej Polsce obowiązuje noszenie maseczek w budynkach, jak również na wolnym powietrzu. Jedynym wyjątkiem są tereny zielone, np. lasy, parki, plaża.
Apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie zaleceń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególnie prosimy o ostrożność seniorów oraz osoby z różnymi schorzeniami, z obniżoną odpornością, które są w grupie wysokiego ryzyka.
– Apeluję o rozwagę, zdrowy rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Miasta Sopotu. Dla naszego wspólnego dobra, a przede wszystkim dla dobra i zdrowia osób starszych, najbardziej narażonych na ciężkie powikłania w przypadku zakażenia koronawirusem.
Prosimy seniorów aby o siebie dbali i w miarę możliwości ograniczyli przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Często źródłem zakażenia się imprezy rodzinne czy spotkania towarzyskie, np. wycieczki grupy seniorów.
Pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa i zasadach, które ograniczaną zakażenie koronawirusem: zachowanie dystansu społecznego (ok. 1,5-2 m), zakrywanie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych lub tam gdzie nie można utrzymać dystansu oraz częste mycie rąk.
Osoby, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie samotne osoby starsze, zachęcamy do kontaktu z sopockim MOPSem.
– Każda osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, również z powodu pandemii, może liczyć na nasze wsparcie. Oprócz pomocy finansowej, osoby które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych, mogą otrzymać paczki żywnościowe a także wsparcie psychologiczne oraz pomoc prawną – podkreśla Andrzej, Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Osoby z grupy ryzyka – starsze, niesamodzielne nadal otoczone są szczególną troską. Sopocki MOPS wspólnie z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu od początku pandemii zbiera wszelkie sygnały i kontaktuje ze sobą osoby potrzebujące wsparcia z tymi, które chcą pomóc. Projekt „Pomoc sąsiedzka w Sopocie” skierowany jest przede wszystkim do osób samotnych starszych, niesamodzielnych, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, dostarczeniu leków, wyprowadzeniu psa czy wyniesieniu śmieci. Do akcji pomocy seniorom przyłączyły się również sopockie delikatesy Mrozińscy, które realizują zakupy na telefon z dostawą do domu.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub znasz osobę, która potrzebuje pomocy, zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl.
Potrzebujesz pomocy psychologa? Zadzwoń do Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, tel. 609 680 115, w dni robocze, w godz. 8.00-20.00.
Pomoc sąsiedzka/wolontariat
Osoby samotne starsze, niesamodzielne, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów czy dostarczeniu leków a także osoby, które chciałyby pomóc, zachęcamy do kontaktu z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, od poniedziałku do czwartku w godz. 8.30-17.00 oraz w piątki w godz. 8.30-15.00 pod nr tel. 729 863 777, lub mailowo: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl.
Strefa czerwona (zasady obowiązujące od 17.10.2020)
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni – 1 os. na 15 m2;
- od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.