DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO
Polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Ustanowienie tego dnia przez Parlament w Polsce jest szczególnym wyrazem uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej.
Ważnym wydarzeniem, poprzedzającym uchwalenie ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku, było legendarne dziś, spotkanie w miejscowości Charzykowy, zorganizowane w listopadzie 1989 roku. Było to trzydniowe spotkanie, w którym uczestniczyli delegaci urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. Województw było wtedy 49.
W trakcie tego spotkania poinformowano zebranych o tym, że powstaną w gminach ośrodki pomocy społecznej, a pomoc społeczna zostanie odłączona od resortu zdrowia. Przybliżono też ideę funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej. Około 100 osób uczestniczyło w tym legendarnym spotkaniu z ministrem Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręgą-Piasek.