OFICJALNE OTWARCIE NOWYCH PRACOWNI DOSTĘPNYCH DLA OSÓB PORUSZAJĄCYCH SIĘ NA WÓZKACH

W Środowiskowym Domu Samopomocy – Ośrodku Adaptacyjnym MOPS Sopot odbyło się oficjalne otwarcie Sali Doświadczania Świata oraz nowej pracowni arteterapii. Miejsca te są specjalnie dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które poruszają się na wózkach.

W uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Sopotu, osoby z niepełnosprawnościami, przedstawiciele sopockich instytucji oraz organizacji pozarządowych, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny MOPS Sopot jest ośrodkiem zapewniającym terapię osobom z niepełnosprawnością intelektualną w systemie dziennym, odciążającym ich rodziny i opiekunów od stałej opieki. Nowe pracownie umożliwią m.in. terapię odpowiadającą indywidualnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnością sprzężoną, spektrum autyzmu oraz poruszających się na wózkach.

W nowej Pracowni Arteterapii będą prowadzone zajęcia zgodnie z preferencjami uczestników, m.in. grafika komputerowa czy zajęcia z witrażu artystycznego. Pracownia wyposażona będzie w stanowisko komputerowe ze stolikiem z regulowaną wysokością do różnych wózków inwalidzkich oraz komputerem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. W kąciku fizjoterapii dla uczestników Ośrodka dostępna będzie m.in. bieżnia, rower stacjonarny oraz stepper a także kącik wypoczynkowy wyposażony w kanapę, fotele i stolik.

W Środowiskowym Domu Samopomocy – Ośrodku Adaptacyjnym MOPS Sopot powstaje również Sala Doświadczania Świata. To specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. W sopockim Ośrodku będzie to m.in. tunel lustrzany, kolumna świetlna na kółkach, zestaw światłowodów do światłolecznictwa, dywan świetlny, dzwonki lustrzane, kolorowe niebo.

Terapia w Sali Doświadczania Świata dobierana jest indywidualnie do potrzeb podopiecznego. W takiej Sali uczestnik ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie najbardziej potrzebuje. Poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki czemu dostarczane do układu nerwowego informacje wpływają bardzo pozytywnie na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności, działań. Dzięki takiej wielozmysłowej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście, ponieważ sala ta to świat przeżyć, w którym uczestnik czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich. Sala Doświadczania Świata to nauka życia przez życie, to celowe kształtowanie bodźców celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć. Umożliwia poznawanie poprzez patrzenie, słuchanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie – czyli tworzenie globalnego, wielozmysłowego obrazu danego pojęcia.