Od 10 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej dla sopockich dzieci
Państwo Małgorzata i Zbigniew do swojego domu przyjęli 4 dzieci, dla których stworzyli bezpieczną przystań. Mają również dwójkę swoich biologicznych dzieci. Od 10 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej. Z okazji jubileuszu 10-lecia oraz Dnia Pracownika Socjalnego, otrzymali podziękowanie oraz dyplom uznania od Prezydenta Miasta Sopotu.
Dwoje dzieci, które przyjęli do rodziny zastępczej, to dzisiaj osoby pełnoletnie. Mieszkają samodzielnie, wciąż jednak utrzymują bliskie i serdeczne relacje ze swoimi opiekunami. Wiedzą, że na ciocię i wujka zawsze mogą liczyć, zadzwonić, opowiedzieć o tym jak sobie radzą i usłyszeć od nich ciepłe słowo. Pod ich bezpośrednią opieką pozostaje obecnie dwóch nastoletnich chłopców, uczniów szkół średnich.
Państwo Małgorzata i Zbigniew wiedzą, że rodzicielstwo zastępcze to wyzwanie, które podejmuje się na nowo każdego dnia. Nie zawsze było łatwo, tym bardziej, że wychowywali jednocześnie 2 swoich biologicznych dzieci. Opieka na dziećmi wymaga dużych pokładów cierpliwości i wytrwałości. Największą satysfakcję dają chwile, kiedy dzieci z ich pomocą pokonują trudności, osiągają swoje małe sukcesy, zmieniają się i dojrzewają. Kiedy spełniają swoje marzenia i snują plany na przyszłość.
W ciągu dziesięciu lat pełnienia funkcji rodziny zastępczej, Państwo Małgorzata i Zbigniew zawsze kierowali się dobrem dziecka. Wypełniali swoje obowiązki z ogromną pasją i poświęceniem. Ich zaangażowanie i praca włożona w pogodzenie wszystkich rodzicielskich obowiązków, zasługuje na uznanie i szacunek.
Pani Małgosiu i Panie Zbyszku! Dziękujemy Wam za to, że stworzyliście bezpieczną przystań powierzonym Wam dzieciom, za 10 lat dobrej współpracy. Życzymy wytrwałości w pełnieniu tej jakże potrzebnej społecznie funkcji.
Jeśli ktoś z Państwa, chciałby iść w ślady Pani Małgosi i Pana Zbyszka, zachęcamy: podzielcie się swoim domem i czasem z dziećmi, które tego potrzebują!
– Zachęcamy osoby, które kochają dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dziecko, które potrzebuje ciepła i miłości – mówi Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS. – Poszukujemy osób, które mają stabilną sytuację życiową, zawodową i mieszkaniową. Ważna jest również motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i rozwoju. Opieka nad dziećmi, które przychodzą z bagażem doświadczeń, wymaga otwartego serca i zaangażowania, ale przynosi satysfakcję i daje poczucie spełnienia – dodaje Urszula Szymańska.
Rodziny zastępcze objęte są kompleksowym wsparciem. W przygotowaniu się na przyjęcie dziecka pomaga rodzinie koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, który wspiera ją również w późniejszym wypełnianiu powierzonej roli. W zależności od indywidualnych potrzeb, rodzina otrzymuje również pomoc psychologiczną, pedagogiczną czy prawną. Rodzice zastępczy mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach, grupach wsparcia oraz otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci bądź remontu mieszkania. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zastępcze zawodowe otrzymują ponadto comiesięczne wynagrodzenie na podstawie umowy z MOPS.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555-10-22, e-mail: dpz@mopssopot.pl