„Pomagaj mądrze!” – sopocka kampania uczy, jak pomagać skutecznie i odpowiedzialnie
W Sopocie ruszyła letnia kampania informacyjna „Pomagaj mądrze! Nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej”. Jej celem jest kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy wobec osób doświadczających bezdomności. Polsko-angielskie ulotki i plakaty, które informują, jak udzielać realnej i skutecznej pomocy, pojawią się w m.in. w lokalach gastronomicznych, kościołach, na klatkach schodowych oraz uczęszczanych miejscach w przestrzeni miejskiej.
– Osoba, która naprawdę potrzebuje pomocy, nie musi prosić o pieniądze na ulicy – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Instytucje i organizacje społeczne oferują kompleksowe wsparcie: zapewniają posiłki, schronienie oraz pomoc w wychodzeniu z kryzysu życiowego – dodaje. Pomagajmy z rozwagą – mądre wsparcie to nie jednorazowy datek, lecz wskazanie drogi do realnej i długofalowej pomocy.
Kampania edukacyjna „Pomagaj mądrze” zwraca uwagę, że przekazywanie pieniędzy osobom żebrzącym może – wbrew intencjom – przyczyniać się do utrwalenia ich trudnej sytuacji. Często zdarza się, że otrzymane środki są wykorzystywane niezgodnie z celem, np. na alkohol lub inne używki, co zniechęca osobę od podjęcia profesjonalnej pomocy. W wielu przypadkach żebractwo staje się sposobem na łatwe zdobycie pieniędzy, szczególnie w sezonie letnim, kiedy do Sopotu przybywa wielu turystów.
Zamiast pieniędzy, warto skierować osobę potrzebującą do instytucji i organizacji pomocowych lub wręczyć ulotkę z informacją o miejscach, w których osoby w kryzysie bezdomności otrzymają realną pomoc, np. posiłek, nocleg czy pomoc socjalną.
Miasto Sopot, w sezonie letnim intensyfikuje działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności oraz żebrzących. Pracownicy socjalni MOPS, wspólnie ze Strażą Miejską i Policją, regularnie monitorują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Na zlecenie miasta działa również zespół streetworkerów, którzy rozmawiają z osobami doświadczającymi kryzysu, motywują je do skorzystania z oferowanego wsparcia i towarzyszą im w procesie wychodzenia z trudnej sytuacji.
Jeśli widzisz osobę żebrzącą, w szczególności nieletnią lub natarczywą, poinformuj odpowiednie służby:
Straż Miejską – tel. 986, Policję – tel. 112 lub MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10.
Miejsca, w których osoby potrzebujące mogą otrzymać profesjonalne wsparcie:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
Dział Pracy Socjalnej, al. Niepodległości 759 a
poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30, tel. 58 551 17 10 - Caritas, Sopot, al. Niepodległości 778
Jadłodajnia: poniedziałek-niedziela: 12.00-13.00
Łaźnia i wydawanie odzieży:
mężczyźni: poniedziałek i czwartek, kobiety: wtorek, w godz. 8.00-11.00
Przychodnia dr. Oli (pomoc medyczna): poniedziałek i czwartek od godz. 15.00. - Miejsce nocnego pobytu (ogrzewalnia), bez skierowania, w godz. 20.00-8.00
Gdańsk, ul. Mostowa 1 A.