Przyjdź na szkolenie i dowiedz się jak reagować na molestowanie w miejscach publicznych
Czy wiesz, że molestowanie to nie tylko napaść fizyczna. To każde działanie, które narusza godność, wolność i nietykalność cielesną. To może być wulgarny gest lub słowo, komentarz na temat wyglądu, ubrania czy budowy ciała, niechciany dotyk. Możesz nauczyć się jak w bezpieczny sposób reagować kiedy jesteś świadkiem molestowania i jak się zachować kiedy doświadczasz niepożądanego zachowania.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zaprasza na bezpłatne szkolenie, którego głównym celem jest edukacja na temat tego czym jest molestowanie i na jakie zachowania nie powinno być naszej zgody. Szkolenie przeznaczone jest dla osób 18+, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Osoby, które będą uczestniczyły w szkoleniu dowiedzą się jak zachować się w sytuacjach molestowania, a także jak nie pozostać bezradnym świadkiem i zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby, która doświadcza molestowania. W trakcie szkolenia omówione zostaną realne przypadki, które umożliwią lepsze zrozumienie metody i jej zastosowanie w praktyce. Zaprezentowane zostaną także filmy instruktażowe.
Szkolenie opiera się na metodologii 5D. To zestaw prostych narzędzi wypracowanych przez amerykańską organizację Right To Be, które są dostępne praktycznie dla każdej osoby. To prosty i bezpieczny sposób reakcji, na który składa się 5 zachowań: dekoncetruj, dołącz innych, dokumentuj, dojdź do głosu i daj wsparcie po.
– Warto skorzystać ze szkolenia i zdobyć umiejętności, które mogą realnie pomóc w sytuacji kryzysowej. Wiele osób może nie wiedzieć, jak się zachować, co może prowadzić do lęku i paraliżu. Szkolenie daje uczestnikom praktyczne narzędzia, które pomagają w szybkim, skutecznym i odpowiedzialnym reagowaniu na molestowanie w miejscach publicznych. Uczestnicy nauczą się, jak reagować w sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko dla siebie i innych, a jednocześnie zapewniając wsparcie osobom pokrzywdzonym. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pomogą uczestnikom poczuć się pewniej i być lepiej przygotowanym na takie wyzwania – podkreśla Magdalena Szerszyńska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Szkolenie „Reagowanie na molestowanie w miejscach publicznych” odbędzie się we wtorek 25 marca, w godz. 10.00-11.30 na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy:
tel. 58 550 14 14 lub tel. kom. 609 680 115, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.0 lub osobiście w Punkcie Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876.
Szkolenie organizowane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie w ramach cyklu wydarzeń Marzec Sopocianek. Szkolenie poprowadzi Fundacja Feminoteka, w ramach wspólnej kampanii L’Oréal Paris i organizacji Right to Be.
Metoda 5D, czyli jak reagować na molestowanie
Metoda 5 D to techniki, które są zarówno wsparciem dla osoby molestowanej, jak również podpowiedzią jak należy zareagować kiedy widzimy niepożądane zachowanie. To, którą metodę wybierzemy zależy od danej sytuacji i od naszego wyczucia.
- Pierwsze D to Dekoncentruj – czyli przerwij incydent poprzez odwrócenie uwagi sprawcy, np. upuść książke, spytaj o godzine, zrób zamieszanie, zmień miejsce w autobusie.
- Drugie D to Dołącz innych – poproś o pomoc inne osoby, świadków zdarzenia lub osoby, które odpowiadają za miejsce, w którym dochodzi do molestowania, np. kierowce w autobusie, barmana w klubie,
- Trzecie D to Dokumentuj – możesz nagrać incydent ale należy to zrobić w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uchwyć cechy charakterystyczne miejsca zdarzenia, np. nazwe ulicy, przystanek autobusu. Nigdy nie upubliczniaj nagrania na własną reke i bez zgody osoby molestowanej.
- Czwarte D to Dojdź do Głosu. To jedyna forma reakcji bezpośredniej, kiedy decydujemy się na konfrontacje ze sprawcą. Odezwij się i pokaż napastnikowi, że widzisz zajście i jego zachowanie jest raniące, nieakceptowalne. Używaj tej metody tylko w ostateczności. Nie wdawaj się w kłótnie, dyskusje, żeby nie zaognić sytuacji.
- Piąte D to Daj Wsparcie Po – jeśli nie masz możliwości zareagowania w momencie zajścia, wesprzyj osobe molestowaną po zajściu. Zapytaj jak się czuje, czy i jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje.