ROZPOCZĘŁA SIĘ BUDOWA SOPOCKIEGO INKUBATORA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ
W czwartek, 5 września z udziałem partnerów: przedstawicielI Caritas, Towarzystwa Brata Alberta, Rotary Clubu, spółki Aqua Sopot, sopockiego MOPS-u oraz przyszłych użytkowników, symbolicznie rozpoczęliśmy budowę SOPOCKIEGO INKUBATORA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ. Gospodarzem spotkania był prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Pomagać? Tak, ale mądrze, z głową, tak by nie zrobić krzywdy; dając wędkę a nie rybę. Takie idee przyświecają powstającemu Sopockiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości Społecznej, dzięki pomocy którego bezrobotni sopocianie będą wychodzić z bezrobocia, a osoby bezdomne otrzymają pomoc i wsparcie by mogli stanąć na nogi, by stali się samodzielni.
W ramach Inkubatora działać będzie: Centrum Integracji Społecznej, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Pośrednictwa Pracy, punkt konsultacji psychologicznych oraz spółdzielnia socjalna.
Intencją leżącą u podstaw koncepcji projektu powołania Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej jest podjęcie szeroko rozumianej współpracy różnych podmiotów na rzecz wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców Sopotu.
Wśród podejmowanych w Inkubatorze form pracy z podopiecznymi, wspomnieć należy: doradztwo zawodowe, warsztaty zawodowe i nabywanie nowych kwalifikacji, edukację społeczną i kształtowanie kompetencji społecznych oraz socjalnych, rozwijanie umiejętności aktywnego poruszania się po rynku pracy, poradnictwo prawne i psychologiczne. Działalność SIPS opierać się może na bazie m.in. centrum integracji społecznej, a następnie spółdzielni socjalnej. Ta ostatnia ma rozpocząć działalność już jesienią br. W czerwcu Rada Miasta Sopotu podjęła uchwały w tej sprawie. Sopocka spółdzielnia będzie się zdecydowanie różnić od innych tego typu instytucji. Będą tu trafiać osoby, które najpierw przejdą szkolenie lub staż w spółkach i jednostkach organizacyjnych Sopotu. To pierwsza taka instytucja w województwie pomorskim, z wyraźnym udziałem samorządu i organizacji pozarządowych -Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.
Co istotne, osoby bezrobotne będą zaangażowane w projekt od samego początku. Będą czynnie uczestniczyć na wszystkich jego etapach. Wspólnie rozpoczynamy pierwszy etap – budowę Centrum.