Sopockie obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego
30 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To święto, które ustanowił Sejm RP, jest podziękowaniem za ogromny wysiłek i zaangażowanie osób, które podejmują się tej pięknej lecz trudnej misji. To również promowanie idei rodzicielstwa zastępczego i przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.
– Rodzicielstwo zastępcze spełnia ważną rolę w sytuacji, gdy dzieci nie mogą przebywać pod opieką biologicznych rodziców – daje szansę na dorastanie w ciepłej, przyjaznej atmosferze i spokojne, bezpieczne dzieciństwo – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Doceniając ogromne zaangażowanie rodziców zastępczych, składam Państwu serdeczne podziękowania za opiekę, troskę i czułość z jaką otaczacie powierzone Wam dzieci. Życzę siły, cierpliwości, wytrwałości oraz wielu pogodnych, pełnych radości i satysfakcji dni.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od 19 lat organizuje Święto Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Dziękuje w ten sposób rodzinom, które opiekują się powierzonymi dziećmi i jednocześnie promuje ideę rodzicielstwa zastępczego.
W tym roku, sopocki MOPS zaprosił rodziny zastępcze na spotkanie integracyjne w formie warsztatów kulinarnych zakończonych uroczystą kolacją. Warsztaty prowadzone przez ekspertów kulinarnych, odbyły się w jednej z trójmiejskich restauracji, która prowadzi Akademię Kulinarną. Uczestnicy wspólnie przygotowywali potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Potem razem biesiadowali i spożywali przygotowane przez siebie potrawy. Były również konkursy kulinarne, dużo dobrej zabawy ale też rozmowy na ważne dla rodziców zastępczych tematy.
Rodzina zastępcza daje szansę na bezpieczne dzieciństwo
Rodzina zastępcza przyjmuje dzieci na określony czas, potrzebny rodzicom naturalnym na rozwiązanie swoich problemów, np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych. Daje szansę na bezpieczne dzieciństwo dzieciom, które mają małe możliwości na adopcję, np. z powodu braku uregulowania sytuacji prawnej.
Rodziny zastępcze objęte są stałym wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach, superwizji, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Rodziny zastępcze otrzymują ustawowo comiesięczną pomoc pieniężną na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zawodowe dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie.
Aby zostać rodzicem zastępczym należy spełnić kilka wymogów, m. in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło utrzymania. Kandydat zobowiązany jest odbyć szkolenie, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem. Ważna jest motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki oraz możliwości rozwoju.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555 10 22, dpz@mopssopot.pl.