Spotkanie ze wspólnotą Anonimowych Narkomanów

Pracownicy sopockiego MOPS-u spotkali się ze wspólnotą osób uzależnionych NA (Narcotics Anonymous). Do Sopotu przyjechała reprezentacja Okręgu Północnego Anonimowych Narkomanów z Kołobrzegu. Spotkanie zostało zainicjowane przez wspólnotę NA, która zaproponowała przedstawienie swojej działalności. Celem prezentacji było rozszerzenie informacji na ich temat, szczególnie w gronie specjalistów, którzy mają styczność z osobami uzależnionymi.

Narcotics Anonymous to niezależna od jakichkolwiek instytucji wspólnota osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, leków, dopalaczy, marihuany i innych substancji psychoaktywnych. To grupa osób, która nazywa siebie zdrowiejącymi uzależnionymi. Anonimowi Narkomani chcą być dostępni w podobnym stopniu jak kluby AA (Anonimowych Alkoholików), dlatego jeżdżą po całej Polsce aby przedstawić specjalistom swoją działalność. NA zrodziło się z programu Anonimowych Alkoholików w późnych latach 40-tych. Pierwsze mityngi pojawiły się w Los Angeles, na terenie stanu Kalifornia (USA), na początku lat 50-tych. Program Anonimowych Narkomanów początkowo rozwijał się jako mały ruch amerykański, który urósł do największej i najstarszej organizacji tego typu.

Na świecie tygodniowo odbywa się ponad 60 tys. spotkań NA. W Polsce, także w Trójmieście takie spotkania odbywają się od wielu lat, jednak nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą.

Spotkanie w sopockim MOPS-ie składało się z krótkiej prezentacji multimedialnej zawierającej podstawowe informacje na temat NA oraz tzw. „spikerki”, czyli pewnego rodzaju świadectwa osób będących już od wielu lat czystymi narkomanami. Osoby te opowiedziały swoją historię związaną z narkotykami oraz jak NA zmieniło ich życie.

– Doświadczenie nauczyło nas, że Ci, którzy regularnie uczestniczą w naszych spotkaniach, zachowują abstynencję – podkreślali przedstawiciele NA.

Szczegółowe informacje na temat Anonimowych Narkomanów oraz miejscach mitingów znajdują się na stronie organizacji www.anonimowinarkomani.org