SREBRNE DRZEWKO DLA KIEROWNIKA ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY – OŚRODKA ADAPTACYJNEGO W SOPOCIE
Jerzy Wcisłowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS w Sopocie otrzymał Srebrne Drzewko, nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, w uznaniu za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, który obchodzony jest 21 listopada, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, wręczył nagrody pięciu pracownikom pomocy społecznej z województwa pomorskiego.
– Coroczna nagroda za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu województwa pomorskiego, przyczyni się nie tylko do podniesienia prestiżu zawodu pracownika socjalnego, ale będzie zarazem dużym wsparciem w tworzeniu pozytywnego wizerunku całej grupy zawodowej – podkreśla Marszałek Województwa Pomorskiego.
Jerzy Wcisłowski, pełni funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS w Sopocie od 28 lat. – To dzięki wyrozumiałości ze strony osób niepełnosprawnych i ich rodzin pełnienie tej funkcji jest najpierw przyjemnością a potem obowiązkiem – podkreśla Jerzy Wcisłowski.
Uczestnicy Ośrodka zrobili niespodziankę Panu Jerzemu, licznie przybyli z kwiatami oraz odśpiewali 100 lat.
Sopocki Ośrodek, który powstał w 1983 roku, to nie tylko pierwsza w Trójmieście ale również jedna z pierwszych w Polsce placówka, oferującą wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek zapewnia tym osobom możliwość rozwoju poprzez realizację programu zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych z zakresu: uspołecznienia, usamodzielnienia, samoorganizacji czasu wolnego, rozwijania ekspresji artystycznej, doskonalenia sprawności intelektualnej, usprawnienia fizycznego, rehabilitacji i sportu, przystosowania do pracy, integracji ze społecznością lokalną. Uzupełnieniem działań terapeutycznych jest zapewnienie uczestnikom kompleksowej opieki socjalnej, pielęgniarskiej i pedagogiczno – psychologicznej. Ośrodek realizuje program wspierania rodzin osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez konsultacje, poradnictwo, organizację wspólnych imprez.
Najważniejszym osiągnięciem Ośrodka jest uruchomienie w 2001 roku „mieszkania treningowego”, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie przechodzą swoisty trening czynności życia codziennego. Przy Ośrodku działa Klub Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi a na początku tego roku otwarta została bezpłatna kawiarenka internetowa dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz doświadczających kryzysów psychicznych.