Wparcie opiekunów rodzinnych w ramach projektu „Sopot – Dostępne Usługi (etap 2)”
W Sopocie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Sopot – Dostępne Usługi (etap 2)”, skierowany do osób, które opiekują się swoim niesamodzielnym krewnym. Uczestnicy projektu otrzymali indywidualne oraz grupowe wsparcie specjalistyczne oraz odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad swoim bliskim.
Osoba, która na co dzień sprawuje bezpośrednią opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny, skupiając się na zapewnieniu wsparcia choremu domownikowi, często zapomina o sobie. Poświęcając się, zaniedbuje własne potrzeby, zmaga się trudnymi emocjami, bezsilnością, przeciążeniem, co może prowadzić do wypalenia.
– Dbając o chorego, warto również zadbać o siebie, o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Polepszenie jakości życia opiekuna niewątpliwie przyczyni się także do lepszej opieki nad bliskimi. Dlatego w Sopocie od wielu lat, oprócz zapewnienia kompleksowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, starszych, niesamodzielnych, systematycznie rozwijamy również sieć oparcia społecznego dla rodziny, która sprawuje opiekę nad swoim niesamodzielnym krewnym.
Projekt „Sopot – Dostępne Usługi (etap 2)”, realizowany przez sopocki MOPS w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Na Drodze Ekspresji”, to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez osoby opiekujące się swoimi bliskimi.
Podczas ponad dwóch lat trwania projektu, uczestnicy mieli zapewnione wsparcie psychologiczne, zarówno indywidualne jak i grupowe, szkolenia z zakresu pielęgnacji osoby niesamodzielnej, warsztaty radzenia sobie ze stresem, poradnictwo prawne oraz indywidualny instruktaż opieki.
Na czas potrzebny opiekunom do udziału w proponowanych działaniach, ich bliscy mogli skorzystać ze wsparcia opiekunki środowiskowej. Taka profesjonalna opieka zastępcza, umożliwiła opiekunom udział w zajęciach, swobodne wyjście z domu, zadbanie o siebie i swoje potrzeby.
Spotkanie kończące projekt, było okazją do podsumowania działań projektowych, wypracowania propozycji działań na kolejne lata, a także kolejną okazją do integracji i edukacji.
Podczas spotkania odbył się wykład dotyczący roli opiekuna w chorobach przebiegających z demencją. O chorobie Alzeimera, demencji i roli opiekuna opowiadała pani Marlena Meyer, gerontopedagog, licencjonowany trener programu edukacyjnego o demencji „Pozytywne podejście do opieki”.
Uczestnicy projektu otrzymali także drobne upominki oraz książki.
Projekt „Sopot – Dostępne Usługi (etap 2)” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 „Integracja, Działanie 6.2. „Usługi społeczne”, poddziałanie 6.2.1. „Rozwój usług społecznych – mechanizm ZIT”.